A Research study on foreign language learners opionions and attitudes on learning the target culture in reading coursebooks
  1. Tez No: 87880
  2. Yazar: IŞIN METOZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
KISA 07.ET Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğrencilerinin Yazılı Metinlerde Hedef-Dil Kültürü Öğrenimi Hakkındaki Görüşleri Üzerine Bir Araştırma Bu araştırma Yabancı Dil Olarak İngilizce yetişkin grubu öğrencilerinin okuma kitaplarında hedef-dil kültürüne yer verilmesi konusundaki tutumlarını incelemektedir. Çalışma şu sorulara cevap aramaktadır: 1) Yabancı Dil Olarak İngilizce öğrencileri kültürü nasıl tanımlamaktadırlar ve yabancı kültürün, yabancı dil öğrenimindeki yerini nasıl algılamaktadırlar? 2) Yabancı Dil Olarak İngilizce öğrencileri okuma kitaplarındaki hedef-kültürü içeren metinler hakkında neler düşünmektedirler ve bu metinlerin İngilizce öğrenimini nasıl etkilediğine inanmaktadırlar? Çalışmada kullanılan bilgi, İstanbul ve Marmara Üniversitesi Hazırlık Okullarına devam eden 97 öğrenciden açık uçlu sorulardan oluşan bir anket ve bir tanımlama kompozisyonu yoluyla toplanmıştır. Analiz için cevaplar gruplandınlmış frekans sayımı yapılmıştır. Öğrencilerin yazdıkları kompozisyonlar arasındaki benzerlikler bulunan tanımlamalara göre, öğrenciler kültürü en çok sosyolojik daha soma da anlamsal ve estetik açısından tanımlamışlardır. Ankette, öğrenciler arasında benzerlikler bulunan cevaplara göre, öğrenciler yabancı kültürün yabancı dil ixeğitiminde vazgeçilmez bir yeri olduğunu, okuma kitaplarındaki hedef-dil kültürü ile ilgili bilgilerin hedef-dil öğrenimine olumlu katkıları olduğunu ve bu bilgilerin ve bu bilgilerin kendi öz kültürleri üzerinde baskısal bir etkisi olmadığını düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Research Study on Foreign Language Learners' Opinions and Attitudes on Learning the Target Culture in Reading Coursebooks by İşın Metozade The present study investigates Turkish adult EFL (English as a Foreign Language) learners' opinions on the inclusion of information regarding the target language culture in reading coursebooks. Specifically it aims to answer the following research questions: 1) What is EFL students' definition of culture? 2) What are EFL students' opinions on texts based on target language culture in reading coursebooks and how do these texts affect their learning? 3) How do EFL students evaluate learning the target culture while learning the target language? For the purposes of this study data (comprising an essay task and a written questionnaire of open-ended questions) was collected from 97 Turkish EFL students in Istanbul. The analysis was based on frequency counts of categories that emerged from the data. viiFindings indicate that students define culture predominantly in the sociological sense, the semantic and aesthetic aspects receiving less attention respectively. As for the pragmatic aspect of culture, it is not mentioned at all. Moreover, students think that the presentation of cultural information in target language reading texts broadens their scope and enables them to learn the language more efficiently, i.e they do not view the foreign culture as a vehicle for cultural imperialism that can be a threat for their home culture. vin