Robotik radikal prostatektomi cerrahisi uygulanan hastalarda preemptif pregabalin tedavisinin postoperatif ağrı ve solunum dinamikleri üzerine etkisi
The effect of preemptive pregabalin treatment on postoperative pain and respiratory dynamics in patients undergoing robotic radical prostatectomy surgery
- Tez No: 878815
- Danışmanlar: DR. MEHTAP ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Çalışmamızda robotik radikal prostatektomi cerrahisi uygulanan hastalarda preemptif pregabalin tedavisinin postoperatif ağrı ve solunum dinamikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmadaki birincil amaç, preemptif pregabalinin postoperatif ağrı düzeyi ve analjezik ilaç ihtiyacına olan etkisini araştırmaktır. İkincil amaç ise preemptif pregabalinin postoperatif erken dönem solunum dinamikleri üzerine etkisini gözlemlemektir. Gereç ve Yöntem: Prospektif gözlemsel çalışmamıza, 18-75 yaş arası robotik radikal prostatektomi cerrahisi uygulanan ve American Society of Anesthesiologists(ASA) skoru 1-3 olan toplam 90 hasta dahil edildi. Hastalar pregabalin almış olanlar (Grup P) (n:45) ve pregabalin almamış olanlar (Grup K) (n:45) şeklinde iki gruba ayrıldı.Hastaların yaş, VKİ, yandaş hastalıkları kaydedildi. Perioperatif KTA, OAB, SpO2, BİS değeri, ETCO2, PaCO2 (arter kan gazı), PaO2/FiO2 belirtilen zamanlarda kaydedildi (T0: Anestezi indüksiyonu sonrası 10.dk, T1: Pnömoperitoneum başlangıcı sonrası 10. dk, T2: Derin trendelenburg pozisyonu sonrası (45 0 ) 30. dk, T3: Pnömoperitoneum bitiminde, T4: Ekstübasyon sonrası 30.dk (derlenme ünitesi)). Peak hava yolu basıncı (Ppeak) ve plato basıncı (Pplato) T0, T1, T2, T3 zamanlarında kaydedildi. Tüm hastaların preoperatif ve postoperatif 2.gün rutin yapılan solunum fonksiyon testindeki FEV1, FVC, FEV1/FVC değerleri kaydedildi. Postoperatif ağrı düzeyleri ekstübasyon sonrası 30.dakika ve 6, 12, 24, 36, 48. saatlerde VAS (Visual Analog Scale) ile 0-10 arasında değerlendirilerek kaydedildi. Operasyon süresi, trendelenburg süresi, ilk kurtarıcı analjezik (tramadol) uygulama zamanı, total tramadol tüketim miktarı, bulantı-kusma, baş dönmesi, görme bozukluğu varlığı, üst hava yolu problem varlığı, cilt altı amfizem, pulmoner ve cerrahi komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızda pregabalin alan ve almayan grup arasında yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), yandaş hastalıklar arasında anlamlı (p>0.05) fark görülmedi. Pregabalin alan ve almayan grupta postoperatif FEV1, FVC, FEV1/FVC % değerleri preoperatif FEV1, FVC, FEV1/FVC % değerlerinden anlamlı (p0.05) fark görülmedi. Pregabalin alan ve almayan grup arasında T0, T1, T2, T3, T4 zamanlarında kalp tepe atımı, ortalama arter basıncı, saturasyon, BIS, ETCO2, PaCO2, PaO2/FiO2 arasında anlamlı (p>0.05) fark görülmedi. Pregabalin alan ve almayan grup arasında T0, T1, T2, T3 zamanlarında peak basıncı, plato basıncı değerlerinde anlamlı (p>0.05) fark görülmedi. Pregabalin alan grupta postoperatif 30. dakika, 6, 12, 24, 36, 48. saat VAS skoru ve operasyon sonrası 48 saatte tüketilen tramadol dozu pregabalin almayan gruptan anlamlı (p0.05) fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
Objective: The study investigated the effect of preemptive pregabalin treatment on postoperative pain and respiratory dynamics in patients undergoing robotic radical prostatectomy surgery. The primary aim of the study was to investigate the effect of preemptive pregabalin on postoperative pain level and analgesic drug requirement. The secondary aim was to observe the effect of preemptive pregabalin on early postoperative respiratory dynamics. Material and Method: Our prospective observational study included a total of 90 patients aged 18-75 years who underwent robotic radical prostatectomy and had an American Society of Anaesthesiologists (ASA) score of 1-3. Patients were divided into two groups: those who received pregabalin (group P) (n:45) and those who did not receive pregabalin (group K) (n:45). The study recorded the age, BMI, and comorbidities of the patients. Additionally, perioperative peak heart rate (HR), peripheral oxygen saturation (SpO2), mean arterial pressure (MAP), BIS value, ETCO2, PaCO2 (arterial blood gas), and PaO2/FiO2 were recorded at specified times: T0 (10 min after the induction of anaesthesia), T1 (10 min after the start of pneumoperitoneum), T2 (30 min after deep trendelenburg position (45 0 )), T3 (at the end of pneumoperitoneum), and T4 (30 min after extubation in the recovery unit). Peak airway pressure (Ppeak) and plateau pressure (Pplateau) were recorded at T0, T1, T2, T3. The preoperative and postoperative day 2 routine pulmonary function tests recorded the FEV1, FVC, and FEV1/FVC values of all patients. Postoperative pain levels were recorded at 30 minutes after extubation and at 6th, 12th, 24th, 36th and 48th hours using Visual Analogue Scale (VAS) between 0-10. Duration of operation, trendelenburg time, time of first rescue analgesic (tramadol) administration, total tramadol consumption, presence of nausea-vomiting, dizziness, visual disturbance, upper airway problems, subcutaneous emphysema, pulmonary and surgical complications were recorded. Results: In our study, there was no significant (p>0.05) difference in age, body mass index (BMI) and comorbidities between the group that received pregabalin and the group that did not receive it. Postoperative FEV1, FVC, FEV1/FVC % values were significantly (p0.05) in FEV1, FVC, FEV1/FVC % decline between groups. There was no significant difference (p>0.05) in peak heart rate, mean arterial pressure, saturation, BIS, ETCO2, PaCO2, PaO2/FiO2 at T0, T1, T2, T3, and T4 times between the two groups. There was no significant difference (p>0.05) in peak pressure and plateau pressure values at T0, T1, T2, and T3 times between the two groups. Postoperative 30th minute, 6th, 12th, 24th, 36th and 48th hours VAS scores and the dose of tramadol consumed at 48 hours were significantly (p0.05) in operation time, Trendelenburg time, postoperative nausea and vomiting, pulmonary complications, or subcutaneous emphysema rate between the two groups.