Robotik radikal prostatektomi sonrası erektil disfonksiyonun gelişimini etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve önlenmesi için bir risk skoru modelinin geliştirilmesi
Development of a risk score model to identify and prevent factors affecting the development of erectile dysfunction after robotic radical prostatectomy
  1. Tez No: 852488
  2. Yazar: HAKAN KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RESUL SOBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Robotik radikal prostatektomi sonrası erektil disfonksiyonu öngörebilecek parametreleri belirlemek, bu parametrelerin erektil disfonksiyon üzerindeki etkisini değerlendirmek ve klinik uygulamalarda kullanılabilecek bir tahmin modeli oluşturmak Gereç ve Yöntem: SBÜ Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 01/01/2018 ile 01/01/2022 tarihleri arasında prostat kanseri nedeniyle robot yardımlı radikal prostatektomi operasyonu uygulanan hastalar retrospektif olarak analiz edildi. Preoperatif transüretral prostatektomi cerrahisi geçirmiş, preoperatif radyoterapi veya hormonoterapi öyküsü olan, 80 yaş üzeri hastalar çalışma dışı bırakıldı. Erkeğin başarılı vajinal penetrasyon için yeterli penil ereksiyon elde edememesi ve/veya sürdürememesi erektil disfonksiyon olarak değerlendirildi Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaşları 45 ile 76 arasında değişmekte olup, ortalama 61,18 ± 6.72 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the parameters that can predict erectile dysfunction after robotic radical prostatectomy, to evaluate the effect of these parameters on erectile dysfunction and to create a prediction model that can be used in clinical applications. Materials and Methods: Patients who underwent robot-assisted radical prostatectomy due to prostate cancer at SBU Ümraniye Training and Research Hospital between 01/01/2018 and 01/01/2022 were analyzed retrospectively. Patients who had undergone preoperative transurethral prostatectomy surgery, had a history of preoperative radiotherapy or hormonotherapy, and were over the age of 80 were excluded from the study. Erectile dysfunction was considered when the man was unable to achieve and/or maintain a penile erection sufficient for successful vaginal penetration. Results: The ages of the patients included in the study ranged between 45 and 76 years, and the average was 61.18 ± 6.72 years.