Prone pozisyonunda cerrahi geçiren hastalardaroküronyumun etkisini geri döndürmede kullanılansugammadeks ve neostigminin kardiyak ve pulmonerdinamikler üzerine etkilerinin karşılaştırılması
In patients undergoing surgery in prone positionused to reverse the effect of rocuroniumsugammadex and neostigmia cardiac and pulmonarycomparison of their effects on dynamics
- Tez No: 878817
- Danışmanlar: DR. MEHTAP ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Prone pozisyonunda genel anestezi altında elektif lumbar disk cerrahisi geçiren hastalarda sugammadeks kullanımının neostigmine kıyasla postoperatif pulmoner, kardiyak parametreler ve advers olaylar üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesinde 15 Ekim 2023 ile 1 Mart 2024 tarihleri arasında Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniğinde prone pozisyonunda 18-75 yaş arası, genel anestezi altında elektif lumbar disk cerrahisi geçiren toplam 80 erişkin hastada yapıldı. Sugammadeks grubu ve neostigmin grubu olarak ikiye ayrıldı. Demografik verileri, hemodinamik verileri, anestezi süresi, operasyon süresi, ekstübasyon süresi, proneda kalma süresi, toplam rokuronyum dozu, hastanede yatış süresi ve postoperatif advers olaylar kayıt edildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik ve hemodinamik verilerde anlamlı fark yoktu. (p>0.05) T4 anında sugammadeks grubunda 97,24±6,38, neostigmin için 92,76±5,02 ve sugammadeks grubunda anlamlı yüksek idi (p=0,008). T5 anında sugammadeks grubunda 102,84±5,49, neostigmin grubunda 98,20±5,33 ve sugammadeks grubunda derlenme ünitesinde TOF değeri anlamlı yüksek idi (p=0,004). Gruplar aarasında hastanede kalış süresi, toplam verilen roküronyum dozu, operasyon süresi, anestezi süresi ve prone pozisyonunda kalış süresinde anlamlı bir fark tespit edilmedi(p>0.05). Sugammadeks grubunda ekstübasyon süresi ortalama 2±1 dk olup neostigmin verilen grupta bu değer 7±2 dk olarak bulundu ve sugammadeks grubunda anlamlı bir kısa idi.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effect of sugammadex compared to neostigmine on postoperative pulmonary and cardiac parameters and adverse events in patients undergoing elective lumbar disc surgery under general anesthesia in the prone position. Material and Method: This prospective observational study was performed in a total of 80 adult patients aged 18-75 years who underwent elective lumbar disc surgery under general anesthesia in the prone position in the Anesthesiology and Reanimation Clinic between October 15, 2023 and March 1, 2024 at Health Sciences University Ümraniye Training and Research Hospital. They were divided into two groups as sugammedex group and neostigmine group. Demographic data, hemodynamic data, duration of anesthesia, duration of operation, extubation time, pronation time, total rocuronium dose, hospital stay and postoperative adverse events were recorded. Results: There was no significant difference in demographic and hemodynamic data between the groups. (p>0.05) At T4, TOF was 97.24±6.38 for sugammadex, 92.76±5.02 for neostigmine and significantly higher in the sugammadex group (p=0.008). At T5 time, the TOF value was 102.84±5.49 in the sugammadex group, 98.20±5.33 in the neostigmine group and significantly higher in the recovery unit in the sugammadex group (p=0.004). There was no significant difference between the groups in the duration of hospital stay, total rocuronium dose, duration of operation, duration of anesthesia and duration of stay in prone position (p>0.05). The mean extubation time was 2±1 min in the sugammadex group and 7±2 min in the neostigmine group and was significantly shorter in the sugammadex group.