Stratejik bilgi yönetimi için bir altyapı 'Bankacılık sektöründe bir uygulama'
A new franework for strategic information management and an application in banking industry
  1. Tez No: 87883
  2. Yazar: MEHMET NAFİZ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT TOP, DOÇ. DR. AYŞEGÜL TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
STRATEJİK BÎLGÎ YÖNETİM SÜRECİ İÇİN YENİ BÎR ALT YAPI VE BANKACILIK SEKTÖRÜNDE BİR UYGULAMA ÖZET Bu çalışmada sürdürülebilir rekabet avantajı için yeni bir Stratejik Bilgi Yönetim (SBY) süreci sunulmuştur. Yeni bir Bilgi Yönetim Alt Yapısı aracılığıyla SBY'nin stratejik karar vermeye desteği gösterilmiştir. Stratejik Bilgi Yönetimi bu anlamda ele alınarak klasik Stratejik Yönetim (SY) teorileriyle paralellikleri gösterilmiştir. SBY süreci tanıma, analiz, seçim ve stratejik bilgi opsiyonlannm uygulanmasını kapsamaktadır. Stratejik bilgi opsiy onlarının rekabet avantaj larını ele alan bir kriter seti ve buna ilişkin ödünleşme tanımlanmıştır. Bu çalışmada bilgi yönetimi stratejik perpsektiften ele alınmıştır. Ancak, SBY süreci stratejik, taktiksel ve operasyonel seviyelerde bilginin çift yönlü akışı ile iyi organize edilebilir ve yapılandınlabilir. Burada sunulan formal SBY süreci, stratejik yönetim süreci ile iyi bir ikili oluşturarak SY'nin daha etkili olmasını sağlamaktadır. Böylelikle SBY süreci stratejik yönetim süreci için sağlam bir alt yapı oluşturur. Bu alt yapı stratejik yönetim boyutu ile bilgi sistemleri boyutu arasındaki açığı kapatarak bir entagrasyonu amaçlamaktadır. Tasarlanan süreç bankacılık sektöründeki bir örneğe uygulanmıştır. Bankanın şubelerdeki nakit paranın en etkin ve verimli düzeyde tutulması amacı için stratejik yönetim süreci ve stratejik bilgi yönetim süreci arasındaki entegrasyon gösterilmiştir. İki süreç arasındaki bilgi akışının düzenlenmesi ile ortaya çıkarılan strateji opsiy onları ve stratejik bilgi opsiy onları incelenmiştir. Strateji belirlenmesi aşamasında tek-periodlu olasılık temelli bir model geliştirilmiştir. Bu model başlangıç kasa seviyesindeki nakit paranın elde tutma maliyeti ve talebi karşılayamama maliyeti arasında bir ödünleşmeyi dikkate alır.
Özet (Çeviri)
A MEW F03ÂRfliW©lü& FOK STKÂTE« IMFOHÜÂTIOIM ÜMSÂSEBİE^T AM® am appucatiqu m BAMwmm MBumm ABSTRACT In this thesis, we establish a new forana! Strategic Infoimation Management (SIM) Process to achieve sustainable competitive advantage. A new information management framework is established to aid in strategic decision making. Strategic Information Management is explained in this new context and parallels are drawn from classical Strategic Management (SM) theory. The suggested Strategic Information Management process entails identification, analysis, choice and implementation of strategic information options. A set of criteria has been defined to evaluate the competitive advantage of strategic information options. Trade offs in SIM process have been illustrated with simple examples. This paper treats information management from a strategic perspective. However, the proposed SIM process handles strategic, tactical and operational level bi directional information flows in a structured and well-organized manner. We believe that strategic management coupled with the suggested formal SIM process will be much more effective. Essentially, the SIM process will form the solid underlying infrastructure and framework for strategic management. A new established framework is applied an example in banking industry. Based on integration between strategic management process and strategic information management process, an optimal cash level is determined in each branch in a bank. Furthermore, information flows between two dimensions is managed so that strategic options and related strategic information options are examined thoroughly. A single-inventory model is used to find out strategies. This model basically considers trade off between holding cost and shortage cost.