Nondiyabetik postmenopozal kadınlarda kemik yoğunluğu ile insülin direnci indeksleri arasındaki ilişki
The relationship between bone density and insulin resistance indices in nondiabetic postmenopausal women
  1. Tez No: 878839
  2. Yazar: MÜLEYKE SENA KARADOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM, DR. İSMAİL GÖKHAN KALAYCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Aile hekimliği polikliniğine başvuran nondiyabetik postmenopozal kadınların kemik yoğunluğu ile insülin direnci indeksleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, kesitsel, retrospektif olgu kontrol çalışmasıdır. Çalışmamıza 01/01/2023-01/05/2024 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran, 65 yaş altı, kemik ölçümü yapılmış, 170 postmenopozal nondiyabetik hasta dahil edildi. DXA ile T skoru ≤-2,5 SD olan 68 hasta osteoporoz grubu ve T skoru >-2,5 SD olan 102 hasta osteoporozu olmayan grup olarak belirlendi. Hastaların laboratuvar verileri ve VKİ kullanılarak HOMA-IR, TyG ve METS-IR indeksleri hesaplandı. Osteoporozu olan ve olmayan grupların insülin direnci indeksleri karşılaştırıldı ve insülin direnci indeksleri ile KMY arasında korelasyon analizi yapıldı. Bulgular: Osteoporozu olan grubun yaş ortalaması (53,31±3,45), osteoporozu olmayan grubun yaş ortalamasına (56,11±4,33) göre daha düşük saptanmıştır. Osteoporoz grubunun menopoz süresi ve menopoz yaş medyanları, osteoporozu olmayan gruba göre daha düşük saptanmıştır. Osteoporozu olan ve olmayan grubun TK ve LDL ortalamaları ile APG, açlık insülin, HDL, TG, HOMA-IR ve TyG medyanları arasında anlamlı bir fark bulunmamış olup osteoporoz grubunun METS-IR medyanları, osteoporozu olmayan gruba göre anlamlı derece daha düşük saptanmıştır. Ancak, HOMA-IR, TyG ve METS-IR ile omurga ve kalça KMY arasında korelasyon saptanmamıştır. Sonuç: Nondiyabetik postmenopozal kadınlarda insülin direnci indeksleri ile KMY arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the relationship between bone density and insulin resistance indices in non-diabetic postmenopausal women attending the family medicine clinic. Materials and Methods: This single-center, cross-sectional, retrospective case-control study included 170 non-diabetic postmenopausal women aged under 65 who presented to the Family Medicine Clinics of Istanbul Education and Research Hospital between 01/01/2023- 01/05/2024 and had bone density measurements. Patients with a T-score ≤-2.5 SD were classified as the osteoporosis group (68 patients), and those with a T-score >-2.5 SD were classified as the non-osteoporosis group (102 patients). Insulin resistance indices, including HOMA-IR, TyG, and METS-IR, were calculated using laboratory data and BMI. The insulin resistance indices of the osteoporosis and non-osteoporosis groups were compared, and correlation analyses were conducted between these indices and bone mineral density. Results: The mean age of the group with osteoporosis (53.31±3.45) was found to be lower compared to the mean age of the group without osteoporosis (56.11±4.33). The median duration of menopause and the median age of menopause in the osteoporosis group were found to be lower compared to the group without osteoporosis. No significant differences were found between the osteoporosis and non-osteoporosis groups in terms of mean TK, LDL levels, as well as median APG, fasting insulin, HDL, TG, HOMA-IR and TyG indices. However, the median METS-IR in the osteoporosis group was significantly lower compared to the non-osteoporosis group. Nevertheless, no correlation was found between HOMA-IR, TyG, and METS-IR and spinal and hip BMD. Conclusion: There was no significant relationship between insulin resistance indices and bone mineral density in non-diabetic postmenopausal women.