Evde sağlık hizmeti alan hastalarda tıbbi beslenme tedavisinin laboratuvar parametreleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of medical nutrition therapy on laboratory parameters in patients receiving home healthcare
- Tez No: 878838
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM, DR. BURCU HACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Evde sağlık birimi tarafından takip edilen, enteral yolla beslenen ve tıbbi beslenme tedavisi başlanan hastalarda, tıbbi beslenme tedavisinin nütrisyon takibinde kullanılan laboratuvar parametreleri üzerindeki etkisini saptamayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamız tek merkezli, retrospektif bir çalışmadır. Çalışmaya 01/09/2021-31/12/2023 tarihleri arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Koordinasyon Merkezi'ne kayıtlı enteral yolla beslenen, tıbbi beslenme tedavisi başlanmış ve başlangıç üzerinden asgari 3 ay süre geçmiş hemoglobin, lenfosit, total protein, albümin, demir, TDBK, ferritin, total kolesterol ve CRP düzeyleri bakılmış 18 yaş ve üzeri 96 hasta dahil edildi. Hastaların tıbbi beslenme tedavisi öncesi ve sonrası laboratuvar parametreleri, beslenme süreleri, beslenme tipleri, mevcut kronik hastalıkları, bası yarası, malnütrisyon durumları kaydedildi. Laboratuvar parametrelerinin değişimi ile kaydedilen verilerin karşılaştırması yapıldı. Verilerin istatistiksel analizleri SPSS (version 26) paket programı ile yapıldı. Tüm karşılaştırmalar için istatistik anlamlılık düzeyi (p)
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to determine the impact of medical nutrition therapy on laboratory parameters used in nutritional monitoring in patients followed by home health care unit and receiving enteral nutrition and initiated medical nutrition therapy. Materials and Metods: Our study is a single-center, retrospective study. The study included 96 patients aged 18 years and older who were registered with the Home Health Care Unit of Haseki Training and Research Hospital and received enteral nutrition, initiated medical nutrition therapy, and had at least 3 months elapsed since the initiation. Laboratory levels of hemoglobin, lymphocyte, total protein, albumin, iron, TIBC, ferritin, total cholesterol, and CRP were examined between 01/09/2021-31/12/2023. Laboratory parameters before and after medical nutrition therapy, duration of nutrition, types of nutrition, existing chronic diseases, pressure ulcers, and malnutrition status of patients were recorded. Comparison was made between the changes in laboratory parameters and the recorded data. Statistical analyses of the data were performed using the SPSS package program (version 26). A significance level of (p)