Ankara ilindeki aile hekimliği asistanlarının afet okuryazarlığı düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the disaster literacy level of family medicine assistants in Ankara
  1. Tez No: 878840
  2. Yazar: FEVZİ NİZAMOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Ülkemizde ve dünyada gerçekleşen afet sayısı her geçen gün hızla artmaktadır. Önlem alınmadığı takdirde afetlerin ülke ve toplumlar üzerinde maddi ve manevi çok ciddi sonuçları olmaktadır. Ülkemiz coğrafi konumu nedeniyle sık sık afetlerle karşı karşıya kalmaktadır. Afetleri en az kayıpla atlatabilmek için toplumsal afet okuryazarlığının (AFOY) arttırılması büyük önem taşımaktadır. Çalışmamızda Ankara ilindeki Aile Hekimliği asistanlarının AFOY düzeyleri ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel, gözlemsel, analitik tipte bir çalışmadır. Araştırma 06.10.2023-06.01.2024 tarihleri arasında Ankara ilinde aktif olarak görev yapan 278 gönüllü Aile Hekimliği asistanı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik özellikler, afetle ilişkili sorular ve AFOY Ölçeği'nden oluşan 79 soruluk anket formu yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The number of disasters occurring in our country and around the world is increasing rapidly every day. If precautions are not taken, disasters have serious material and moral consequences on countries and societies. Our country frequently faces disasters due to its geographical location. Increasing social disaster literacy is of great importance in order to overcome disasters with the least loss. Our study aimed to evaluate the disaster literacy levels and related factors of Family Medicine residents in Ankara. Materials and Methods: The research is a cross-sectional, observational, analytical type study. The research was conducted on 278 volunteer Family Medicine assistants actively working in Ankara between 06.10.2023 and 06.01.2024. A 79-question survey form consisting of sociodemographic characteristics, disaster-related questions and the Disaster Literacy Scale was applied to the participants using face-to-face interview technique.