GIS applications and heritage awareness in urban archaeology: A case study on Ulus, Ankara
Kent arkeolojisinde CBS uygulamaları ve kültürel miras farkındalığı: Ulus, Ankara örneği
  1. Tez No: 878845
  2. Yazar: ECEM AYŞE ÇELİK LLADO LAZO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE ÖZGENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türkiye'deki yoğun kentsel yapılaşma ve kültürel mirası öncelemeyen kent planlamaları, kentsel bağlamlardaki arkeolojik mirasın korunmasına yönelik önemli bir tehdit oluşturmakta, ve bu durum kapsamlı, disiplinler arası ve katılımcı bir koruma yaklaşımı gerektirmektedir. Bu tez, mirasın korunmasını kentsel arkeoloji ve dijital toplum arkeolojisi bağlamında ele almayı amaçlamaktadır. Coğrafi Bilgi Sistemlerinin (CBS) dijital envanter oluşturma, kültürel mirasın korunması ve kamusal erişimi konularındaki potansiyelini tartışmakta ve Ankara Ulus'ta yapılan bir pilot çalışma ile argümanı somutlaştırmaktadır. Frig ve Roma dönemlerine ait arkeolojik mirasın haritalanması yoluyla kentin çok katmanlı karakterini ortaya koyarak, her iki kültürel katmana ait dijital bir içeriği bir araya getirmeyi ve bu içeriğin kamusal katılım için bir platform olarak hizmet etmesini amaçlamaktadır. Bir öncü, ilk çalışmayı temsil eden bu dijital envanter, daha fazla detaylandırılmaya ve revizyona açıktır.
Özet (Çeviri)
The intensive urban construction and urban planning that does not prioritize cultural heritage in Turkey, pose a significant threat to the preservation of archaeological heritage in urban environments, which indeed requires a comprehensive, interdisciplinary and participatory conservation approach. This thesis aims to address heritage conservation in the context of urban archaeology and digital public archaeology. It discusses the potential of Geographic Information Systems (GIS) in establishing a digital inventory, conservation of cultural heritage and public outreach and concretizes the argument by a pilot study on Ulus, Ankara. By exposing the multi-layered character of the city through mapping the archaeological heritage of the Phrygian and Roman periods it foremost aims to bring together a digital content of both cultural layers, which is articulated to serve as a platform for public engagement. Representing an initial working attempt, this digital inventory is open for further elaboration and revision.