Moral foundations and moral exclusion as determinants of outgroup helping and moral courage
Dış gruba yönelik yardım ve ahlaki cesaretin belirleyicileri olarak ahlaki temeller ve ahlaki dışlama
  1. Tez No: 878844
  2. Yazar: MUHAMMET COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU CİNGÖZ ULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Toplumda sağlıklı sosyal ilişkilerin temeli olan yardım etme ve ahlaki cesaret prososyal davranışlardır. Ancak, gruplararası prososyal davranışlara gereken önem yöneltilmemişken, ahlaki cesaret gibi belirli türdeki prososyal davranışlar hakkında daha az bilgi bulunmaktadır. Literatür de öz-bildirime dayalı prososyal niyet ölçümlerine dayanmakta, bu da bulguların gerçek yaşam davranışlarına genellenmesini sınırlamaktadır. Bu tez, üç çalışmayla, Türkiyedeki Suriyeli mültecilere yardım niyeti ve ahlaki cesaretin (niyet ve gerçek davranış) ahlaki belirleyicilerini (ahlaki temeller ve ahlaki dışlama) inceleyerek bu boşlukları ele almıştır. Tüm çalışmalar, bireyselleştirici ahlaki temellerinin, grup sınırları ötesinde genişletilmiş ahlaki daire ile tutarlı bir şekilde ilişkilendirildiğini ve bunun sonucunda artan yardım etme niyeti, ahlaki cesaret niyeti ve ahlaki cesaret davranışını yordamıştır. Ancak, bireyselleştirici temellere kıyasla, gruplararası tehdit tam tersi bir rol oynamıştır. Ayrıca, niyet temelli çalışmalar, bağlanım temellerine yönelik anlamlı sonuçlar bulamamıştır. Ancak, Çalışma 3, bağlanım değerlerini benimsemenin ahlaki dışlamayı artırdığını ve buna bağlı olarak dış grup ırkçılığına karşı sessizliği beslediğini bulmuş, yani prososyal davranışlardaki niyet-davranış tutarsızlığını göstermiştir. Bağlanım temellerine yönelik iki üniversite örneklemleri arasındaki farklar da bağlayıcı ahlaki değerlerin bu rolünü desteklemiştir. Tüm çalışmalarda tutarlı olmasa da, gruplar arası temasın ahlaki dışlamayı azaltma ve prososyal davranışı artırma ile ilişkilendirildiği de bulunmuştur. Cinsiyet farklılıkları da nispeten kadınların ahlaki üstünlüğünü göstermektedir, ama gerçek davranış ölçümünde bu fark ortadan kalkmıştır. Prososyal barış inşası, dış gruba yönelik prososyal davranışlarda ahlaki değerleri ve gruplar arası mekanizmaları dikkate almalı, ilgili araştırmalar ise sosyal olarak istenen davranışlardaki niyet-davranış boşluğunu göz önünde bulundurmalıdır.
Özet (Çeviri)
Helping and moral courage as prosocial behaviors are the cornerstones of a society with harmonious social relationships. However, little attention is devoted to intergroup prosociality, and even less is known about specific types of prosocial behaviors like moral courage. Moreover, the related literature mostly relies on self-reported prosocial intention measures, limiting generalizability of findings to real-life behaviors. The current dissertation consists of 3 studies addressed towards these gaps through examining moral predictors (moral foundations and moral exclusion) of helping intention and moral courage (intention and actual behavior) toward Syrian refugees in Türkiye. Across all studies, individualizing moral foundations was consistently related to expanded moral circle beyond ingroup boundaries, which in return predicted increased helping intention, moral courage intention, and moral courage behavior. Intergroup threat, however, played just the opposite role compared to individualizing foundations. Furthermore, intention-based studies (Studies 1 and 2) failed to find significant associations related to binding moral values. Yet, Study 3, which was the behavior-based study, revealed how endorsing binding values was related to aggravated moral exclusion and silence against outgroup racism, emphasizing intention-behavior gap in socially desired behaviors. Differences between two university samples in binding foundations supported this role of binding moral values. Albeit being consistent across all studies, but intergroup contact was also associated with decreased moral exclusion and enhanced prosocial behavior. There were also gender differences indicating higher moral sensitiveness of women, but it disappeared in when actual behavior, instead of intention, was measured. Prosocial peacebuilding endeavors should consider moral values in outgroup prosocial behavior while related research should consider intention-behavior gap in socially desirable behaviors.