Developing pre-service mathematics teachers' understanding of teaching mathematics for social justice
Matematik öğretmen adaylarının sosyal adalet odaklı matematik öğretimi anlayışlarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 878849
  2. Yazar: GONCA ÇINAR BENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE AKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Çalışmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının sosyal adalet odaklı matematik öğretimi anlayışlarını incelemek ve geliştirmektir. Bu çalışmada tasarım araştırması kullanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle matematik öğretmen adaylarının ihtiyaçları belirlenmiş, ardından ihtiyaçlar doğrultusunda sosyal adalet odaklı matematik öğretimine yönelik bir müdahale tasarlanmış ve uygulanmıştır. Yedi ilköğretim matematik öğretmen adayı ve dört öğretmen eğitimcisi ile ihtiyaç analizi görüşmeleri yapılmıştır. İhtiyaç analizi çalışması sonuçlarına göre, matematik öğretmen adayları sosyal adalet odaklı matematik öğretimi hakkında çok fazla bilgiye sahip değildir ve aldıkları lisans derslerinin hiçbirinde sosyal adalet odaklı matematik öğretimi konusu yer almamaktadır. Müdahalenin hedefleri, ihtiyaç analizi çalışmasının sonuçları incelenerek ve ilgili literatür taranarak belirlenmiştir. Sosyal adalet odaklı matematik öğretimi ile ilgili 1. tasarım deneyine beş, 2. tasarım deneyine ise dokuz matematik öğretmen adayı katılmıştır. Veriler her iki tasarım deneyi sırasında; ilk ve son yarı yapılandırılmış görüşmeler, araştırmacının saha notları, sınıf içi gözlemler, yansıtıcı kağıtlar, derslerin video kayıtları, sınıf içi etkinlikler ve matematik öğretmen adaylarının bireysel ders planları aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmanın sonuçları, sosyal yapılandırmacılığa dayanan bir öğretme ve öğrenme stratejisi ile sosyal adalet odaklı matematik öğretimi müdahalesinin matematik öğretmen adaylarının sosyal adalet odaklı matematik öğretimi anlayışlarını ve sosyal adalet odaklı matematik öğretimi temeline dayanan ders planı hazırlama becerilerini geliştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to examine and develop pre-service elementary mathematics teachers' understanding of teaching mathematics for social justice through employing design research. In line with this purpose, firstly, the needs of pre-service mathematics teachers were identified, and then an intervention in teaching mathematics for social justice was designed according to their needs and implemented. Needs analysis interviews were conducted with seven pre-service elementary mathematics teachers and four teacher educators. According to the needs analysis results, pre-service mathematics teachers did not have much knowledge about teaching mathematics for social justice, and teaching mathematics for social justice was not covered in any of the undergraduate courses they attended. The intervention's goals were determined by examining the results of the needs analysis study and reviewing the literature. Five pre-service mathematics teachers attended the 1st design experiment, and nine pre-service mathematics teachers attended the 2nd design experiment regarding teaching mathematics for social justice. Data were collected during both of the design experiments through initial and final semi-structured interviews, field notes of the researcher, classroom observations, reflective papers, video recordings of classes, in-class activities, and individual lesson plans of pre-service mathematics teachers. The results of the study indicated that the intervention in teaching mathematics for social justice with a teaching and learning strategy grounded in social constructivism promotes pre-service mathematics teachers' understanding of teaching mathematics for social justice and their ability to prepare lesson plans based on teaching mathematics for social justice.