Urban social movements and housing question in neoliberalized Taiwan
Kentsel toplumsal hareketler ve konut sorunu neoliberalleştirilmiş Tayvan'da
- Tez No: 878854
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TARIK ŞENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 363
Özet
Bu çalışma, Tayvan konut piyasasının çok yönlü doğasını aydınlatmak için Bourdieu'nün alan teorisinin yanı sıra Chris Pickvance'ın bağlamsal çerçevesini kullanarak Tayvan'daki konut sorunlarının ve taban hareketlerinin karmaşık dinamiklerini araştırmaktadır. Nitel analiz, vaka çalışmaları ve teorik sentezi birleştiren karma yöntem yaklaşımı sayesinde araştırma, konutu etkileyen dış faktörler ve iç dinamikler arasındaki etkileşime dair içgörüler sunmayı amaçlamaktadır. Kentleşme, kırdan kente göç, hükümet girişimleri ve piyasa spekülasyonlarının konut eşitsizliklerini ve fırsat dağılımını şekillendirmedeki rollerini vurgulamaktadır. Bourdieu'nün sembolik sermaye, habitus ve sosyal sermaye kavramları, konut sektöründeki güç dinamiklerini incelemek için kullanılmakta ve yerelleşmiş konut hareketlerinin yerleşik inançlara nasıl meydan okuduğuna ve politika kararlarını nasıl etkilediğine odaklanılmaktadır. Çalışma, politika sonuçlarının şekillendirilmesinde eşitlikçi konut politikalarının, toplum katılımının ve konut aktivistlerinin sembolik ve kültürel sermayelerinin tanınmasının önemini vurgulamaktadır. Teorik perspektifleri ampirik araştırmalarla bütünleştiren çalışma, Tayvan'ın konut piyasasını etkileyen yapısal ve kültürel faktörlerin kapsamlı bir analizini sunmaktadır. Ekonomik ve sosyal olarak marjinalleştirilmiş grupların ihtiyaçlarını ele alan politikaların gerekliliğinin altını çizmekte ve konut kaynaklarının daha adil bir şekilde dağıtılmasını sağlamak için toplum temelli yaklaşımları savunmaktadır. Bu araştırma, Tayvan'ın konut sektöründeki zorlukların ve hareketlerin ayrıntılı bir incelemesini sunarak konut çalışmalarına önemli bir katkıda bulunmaktadır. Tabandan gelen aktivizm, güç yapıları ve sosyoekonomik eşitsizlik arasındaki karmaşık ilişkiyi anlamak için bir model sunmakta ve hem Tayvan'daki hem de küresel ölçekteki politika yapıcılar, aktivistler ve akademisyenler için çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the complex dynamics of housing issues and grassroots movements in Taiwan, employing Chris Pickvance's contextual framework alongside Bourdieu's field theory to illuminate the multifaceted nature of Taiwan's housing market. Through a mixed-methods approach that combines qualitative analysis, case studies, and theoretical synthesis, the research aims to offer insights into the interplay between external factors and internal dynamics affecting housing. It highlights the roles of urbanization, rural-urban migration, government initiatives, and market speculation in shaping housing inequalities and the distribution of opportunities. Bourdieu's concepts of symbolic capital, habitus, and social capital are utilized to examine the power dynamics within the housing sector, focusing on how localized housing movements challenge established beliefs and influence policy decisions. The study emphasizes the significance of equitable housing policies, community involvement, and the recognition of housing activists' symbolic and cultural capital in shaping policy outcomes. By integrating theoretical perspectives with empirical research, the study provides a comprehensive analysis of the structural and cultural factors influencing Taiwan's housing market. It underscores the necessity for policies that address the needs of economically and socially marginalized groups, advocating for community-based approaches to ensure a more equitable distribution of housing resources. This research contributes significantly to housing studies by offering a detailed examination of the challenges and movements within Taiwan's housing sector. It presents a model for understanding the intricate relationship between grassroots activism, power structures, and socioeconomic inequality, with implications for policymakers, activists, and scholars both within Taiwan and globally.