City museums in Türkiye: Representing the local, the national and the global
Türkiye'de kent müzeleri: Yerel, ulusal ve küresel'in temsili
- Tez No: 878857
- Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ELVAN ALTAN ALTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Müzecilik, Architecture, Museology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışma, 20. yüzyılın sonu ve 21. yüzyılın başı bağlamında Kent Müzeleri fikrinin ülkede ortaya çıkışını, Türkiye'deki ilk örneklerine odaklanarak analiz etmektedir. Çalışma, Kent Müzeleri'ni, neden ve nasıl kurulduğu, kurucu aktörleri, müze yapılarının kentsel bağlamdaki anlamı ve yeri ile kent kimliklerinin sergilerindeki tarihsel ve güncel temsilleri açısından tartışmaktadır. Amaç, Türkiye'de Kent Müzeleri kurma pratiğini anlamak için mimari/kentsel ve kavramsal yapıları yani mekân ve anlatı oluşumları ile bu oluşumlarda yer alan aktörleri değerlendirmektir. Bu bağlamda çalışma, Türkiye'de Kent Müzeleri'nin ilk yıllarına odaklanmakta ve kent müzeleri kurma fikrinin ortaya çıktığı 1996 yılından, kent müzelerinin ülkede yaygınlaşma başladığı 2010 yılına kadar seçilen gerçekleşmiş ve gerçekleşmemiş örnekleri incelemektedir. Kent Müzeleri'nin tarihinin ve süreçte yer alan aktörlerin anlatıldığı giriş bölümünün ardından, bir kentin yerel kimliğinin seçilen müze yapısında ve sergilenmesinde nasıl temsil edildiğini anlamak için Türkiye'nin ilk Kent Müzesi örnekleri analiz edilmektedir. Ardından, ilk Kent Müzeleri'nde yerel kimliğe yapılan vurgu ile karşılaştırmalı olarak, kentlerin küresel ve ulusal kimliklerinin temsilini değerlendirmek amacıyla İstanbul ve Ankara'da Kent Müzeleri kurma girişimlerini incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
By concentrating on the first examples of City Museums in Türkiye, this study analyses the emergence of the idea of this type of museums in the country in relation to their establishment in the context of the late 20th and early 21st centuries. The study discusses why and how City Museums were founded in relation to their initiating actors, the meaning and place of their buildings in urban contexts as well as the historical and contemporary representations of identities of cities in their displays. The aim is to evaluate the architectural/urban and conceptual constructions, i.e. spatial and narrative formations, and the actors involved in these formations, in order to understand the practice of establishing City Museums in Türkiye.In this regard the study focuses on the first years of City Museums in Türkiye and examines the chosen realized and unrealized examples from 1996, the date of the emergence of the idea of establishing city museums, to 2010, after which City Museums started to be widely established in the country. Following an introductory chapter on the history of City Museums and the actors in the process, the first City Museum examples of Türkiye are analysed to understand how local identity of a city is represented in the building and the display of the museum. Then, the attempts of establishing City Museums in İstanbul and Ankara are examined in order to evaluate the representation of global and national identities of these cities in comparison to the emphasis on local identity examined in early City Museums.