The interplay between workplace and English language teachers' well-being: A case study
İngilizce öğretmenlerinin esenliği ile iş yerleri arasındaki ilişki: Bir durum çalışması
  1. Tez No: 878856
  2. Yazar: SALİH CAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CENDEL KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Çeşitli durumlarda ve çeşitli konularla sık sık meşgul olması nedeniyle dil öğretimi mesleğinde yüksek stres seviyeleri, kötü çalışma koşulları, azalan motivasyon, yıpranma ve tükenmiş yaşan dil öğretmenleri olguları ile karşılaşabilmektedir. Öte yandan, çalışma bağlamlarında yüksek mutluluk yaşayan öğretmenler genellikle daha etkili öğretim yöntemlerine sahip olmakta ve öğrencileriyle, meslektaşlarıyla ve idari üstleriyle daha iyi ilişkiler kurmaktadırlar. Türkiye'de dil öğrenenlerin esenliğini araştıran çalışmalar olmasına rağmen, dil öğretmenlerinin esenliği ve bunun öğretim bağlamlarıyla ilişkisi kapsamlı bir şekilde araştırılmamıştır. Bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinin esenliğini bağlamsal ve iletişimsel faktörlerle ilişkili olarak araştırmayı amaçlamıştır. Bu doğrultuda Türkiye'deki özel bir ortaokulda nitel bir durum çalışması yapılmıştır. 8 İngilizce öğretmeninin katılımıyla 2023-2024 eğitim-öğretim yılı boyunca bir buçuk aya yayılan süreçte yarı yapılandırılmış görüşmeler ve haftalık günlük girişleri ile veriler toplanmıştır. Toplanan veriler 5 aşamalı analiz ve tematik analiz yöntemlerinin birleşimiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, katılımcıların iş yerlerindeki bağlamsal ve etkileşimsel faktörlerle ilişkili olarak dalgalanan düzeylerde esenlik yaşadıklarını ortaya çıkarmıştır. Eğitim paydaşlarıyla olumlu etkileşimler, ek maddi faydalar ve güvenlik hissi katılımcıların esenliğine olumlu katkıda bulunurken, aşırı iş yükü ve beklentiler, iş-yaşam dengesi, fiziksel alan, teknolojik altyapı, yetersiz maaşlar gibi organizasyonel faktörler katılımcıların esenlik seviyelerini düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
The profession of language teaching, due to its frequent engagements with diverse subjects in various situations, can involve elevated stress levels, poor working conditions, diminished motivation, and language teacher attrition and burnout. On the other hand, teachers who experience high levels of well-being in their working contexts generally teach more effectively and build up better relationships with their learners, colleagues, and administrative superiors. Even though there are studies investigating language learners' well-being in Türkiye, language teachers, their well-being, and its relationship with their teaching contexts have not been investigated thoroughly. This study aimed to explore English language teachers' well-being in relation to organizational and interactional factors. In accordance, a qualitative case study was conducted at a private middle school in Türkiye. Through the participation of 8 English language teachers, data were collected with semi-structured interviews and weekly diary entries over one and a half months during the 2023-2024 academic year. Collected data were analyzed by a combination of 5-step-analysis and thematic analysis methods. The findings of the study revealed that the participants experienced fluctuating levels of well-being in relation to the organizational and interactional factors in their workplace. While positive interactions with educational stakeholders, additional financial benefits, and feeling of safety contributed to participants' well-being positively, organizational factors such as excessive workload and expectations, work-life balance, physical space, technological infrastructure, and insufficient salaries decreased their levels of well-being.