Building a digital narrative for Komana: A theoretical and methodological approach of deep mapping
Komana'nın dijital hikayesinin inşası: Derin haritalamaya teorik ve metodolojik bir yaklaşım
- Tez No: 878861
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ BURCU ERCİYAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Dijital teknolojilerin hızla gelişmesi ve arkeolojik araştırmalarda kullanılması, arkeolojik yorumlama yöntemlerinin deneyimlenmesi ve teorik bakış açılarının entegrasyonu için yeni olanaklar sunmaktadır. Özellikle, pek önceye kadar uygulanamaz olan pek çok sofistike teorik yönün dijital teknikler ve yöntemler aracılığıyla pratikte hayata geçirilmesi mümkündür. Bu tezin amacı, alternatif anlatıların ortaya çıkmasını kolaylaştıran arkeolojik araştırmaların teorik çerçevesini ve veri kümelerini içeren bir dijital derin haritalama metodolojisi geliştirmektir. Bu nedenle, tez önerilen metodolojik modelin teorik temelini peyzaj çalışmaları, haritalama uygulamaları ve anlatı konularına dayandırmaktadır. Yöntemin pratik yönleri, video oyunu anlatı tasarım tekniklerinin ve yapılarının tanıtılmasıyla sağlanmaktadır. Teorik çerçeve ve metodolojinin pratik bileşenleri, derin harita modelinin tamamlanması için kavramsallaştırılır ve birleştirilir. Önerilen metodolojik model, Komana'nın 11. - 14. yüzyıl peyzajı üzerine yapılan bir vaka çalışmasında, özellikle anlatı üzerinde odaklanarak test edilmiştir. Komana'daki disiplinler arası araştırmalar çeşitli ham ve işlenmiş veri sağlamaktadır. Bu veri ve bilgi birikimi, Komana peyzajının ve Danishmend - Selçuklu Dönemlerinin bir hikayesini oluşturmak için entegre edilmiştir. Sonuç olarak, metodolojik modelin geliştirilmesi ve vaka çalışmasının uygulanması, arkeolojik verilerle etkileşim yoluyla benzersiz deneyimlerin ortaya çıkmasını ve Komana peyzajındaki Danishmend - Selçuklu Dönemlerinin nüanslı bir anlayışını sağlamada başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Fast-paced development of digital technologies and their adoption in archaeological research provides possibilities for experimenting with new methods of archaeological interpretation and integration of theoretical perspectives. Especially, previously implausible applications of highly sophisticated theoretical aspects of landscape studies can be implemented practically through digital techniques and methods. The objective of this thesis is to develop a digital deep mapping methodology which incorporates both the theoretical framework and the datasets of archaeological research that facilitates the emergence of alternative narratives. Accordingly, the thesis bases the theoretical foundation of the proposed methodological model upon the subjects of landscape studies, mapping practices and narrative. The practical aspects of the methodology are provided by the introduction of videogame narrative design techniques and structures. The theoretical framework and the practical components of the methodology are conceptualized and combined for the completion of the deep map model. Proposed methodological model is tested on the case study of Komana 11th – 14th century landscape with particular focus on the narrative. Interdisciplinary research at Komana provide a variety of raw and processed data. This data and information accumulation is incorporated to create a narrative of the site and its landscape during Danishmend – Seljuk Periods. As a result, the development of the methodological model and the application of case study proved successful at enabling the emergence of unique experiences through the engagement with archaeological data and enabled nuanced understanding of Danishmend – Seljuk Periods in Komana landscape.