Devre tatil sözleşmeleri ve vergilendirilmesi
Timeshare contracts and taxation
  1. Tez No: 878862
  2. Yazar: İBRAHİM ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Taşınmaz Hakları ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Devre tatil sözleşmeleri, Avrupa'da yaşanan ekonomik kriz sonrası yatırımcıların ürettikleri alternatif satış yöntemleri sonucu ortaya çıkmış ve günümüze kadar çeşitli değişikliklere uğrayarak farklı uygulamalarla varlığını sürdürmüştür. Zaman içerisinde tüketici hukukunun da gelişmesiyle sözleşmenin taraflarından biri ve tüketici konumunda olan devre tatil sahiplerinin korunması amacıyla devre tatil sözleşmelerine hukuki zemin kazandırılmıştır. Türk hukuk sisteminde devre tatil sözleşmesinin tanımı ilk olarak 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile birlikte yapılmıştır. Bu tanım, Avrupa Parlamentosu ve Konseyin 14 Ocak 2009 tarih ve 2008/122/AT sayılı Devre Tatil, Uzun Süreli Tatil Ürünü, Yeniden Satım ve Değişim Sözleşmelerinin Belirli Yönleri Açısından Tüketicinin Korunması Hakkında Yönergesi doğrultusunda değiştirilerek günümüzdeki halini almıştır. Çalışmamızda devre tatil sistemi çeşitleri, devre tatil sözleşmelerinin Türk Hukuk Sistemindeki dönüşümü ve Türk Vergi Sistemi içerisinde sözleşmenin tarafları bakımından doğurduğu yükümlülükler ele alınmıştır. Devre Tatil Sözleşmeleri vergisel açıdan değerlendirilirken, Gelir Vergisi ve Katma Değer Vergisi yönünden idari ve yargısal görüşler eleştirilerek dönemsellik ilkesi çerçevesinde söz konusu vergilerin doğduğu ana yeni bir bakış açısı kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Timeshare Agreements have emerged due to alternative sales methods produced by investors following the economic crisis in Europe and have undergone various changes up to the present day, maintaining their existence through different applications. Over time, with the development of consumer law, legal grounds have been established for timeshare agreements to protect the timeshare owners who are one of the parties to the contract and are in the position of consumers. In the Turkish legal system, a timeshare agreement was first defined with Law No. 4077 on Consumer Protection. This definition has been changed in line with the Directive of the European Parliament and Council dated 14 January 2009, No. 2008/122/EC, on Certain Aspects of Timeshare, Long-term Holiday Products, Resale, and Exchange Contracts for the Protection of Consumers, and has taken its current form. Our study discusses the types of timeshare agreements, their transformation in the Turkish Legal System, and the obligations they create for the parties to the contract within the Turkish Tax System. When evaluating Timeshare Agreements from a tax perspective, administrative and judicial opinions regarding Income Tax and Value Added Tax have been criticized, and a new perspective has been provided at the moment the said taxes arise within the principle of periodicity.