Yeni tanı alan tip 1 diyabetes mellituslu çocuklarda tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of thyroid functions in children with newly diagnosed type 1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 878872
  2. Yazar: TALHA ÜSTÜNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMRE ATABEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tip 1 diyabetes mellitus (T1DM) hastalığı çocukluk çağının en sık görülen kronik hastalığıdır ve tanı sürecinden uzun dönem takibine dek multidisipliner kliniklerce izlenmelidir. Bizler bu çalışmada yeni tanı alan T1DM hastalarının tanı anındaki klinik ve laboratuvar tetkiklerini inceleyerek temelde tanı anındaki tiroid disfonksiyonu sıklığını ve bunların periyodik izlem sonuçlarını değerlendirmeyi ve tıp literatürüne katkı sunmayı amaçladık. Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi Kliniğinde Ocak 2008 ve Aralık 2023 tarihleri arasında yeni tanı alan ve takip edilen T1DM'lu hastaların dosyaları retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların tanı yaşı, tanı anındaki klinik sınıflaması, rutin laboratuvar tetkikleri ve tiroid fonksiyonları incelendi.
Özet (Çeviri)
A chronic autoimmune disease that disrupts insulin production, Type 1 diabetes mellitus (T1DM) is prevalent in children whose management requires a multidisciplinary clinical approach from initial diagnosis through long-term care. The study explores the incidence of thyroid dysfunction in newly diagnosed T1DM patients. We analyzed clinical and laboratory data at the time of diagnosis and throughout follow-up assessments to gain insights that may advance medical understanding of this comorbidity. The study used a retrospective chart review to evaluate the medical records of T1DM patients receiving diagnoses and respective therapies at the Pediatric Endocrinology Clinic of the Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine (2008-2023). Data analysis involved age at diagnosis, clinical classification at presentation, routine laboratory results, and thyroid function assessments.