Evolving masculinities in the case of evolving military service: Perceptions and experiences of middle-class men in Türkiye
Evrilen erkeklikler: Türkiye'de orta sınıf erkeklerin evrilen askerlik deneyimleri ve algıları
  1. Tez No: 878875
  2. Yazar: BUĞU SILA EVREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Birçok ülke profesyonel orduya geçerken, Türkiye'de askerlik hala 18 yaşından büyük sağlıklı erkekler için zorunlu ve bir vatandaşlık görevi. Bedelli askerlik olarak adlandırılan ve kişilerin askerlik görevlerini maddi bir bedel karşılığında hızlandırabilecekleri bir alternatif sunan askerlik uygulaması, 2019 yılında yeni askerlik yasası ile standart hale getirilmiştir. Bu tez, Türkiye'de orta sınıf içerisinde yer alan iki temel grubun,“uzun dönem askerlik yapanlar”(6 ve 12 ay) ve“kısa dönem askerlik yapanlar”(bedelli), erkeklik ve milliyetçilik algılarına odaklanmaktadır. Araştırma kapsamında 14 erkekle yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler ve verilerin tematik analizi gibi nitel araştırma teknikleri kullanılmıştır. Kısa dönem askerlik hizmetinin ardındaki motivasyonlar araştırılmaya başlanmış olsa da maddi imkanlara sahip olunmasına rağmen uzun dönem hizmeti seçme kararı üzerinde çalışılmamıştır. Bu tez, karşılaştırmalı bir analiz sunarak, askerlik hizmetinin süresine iliĢkin kararları etkileyen faktörleri açıklamada dört ana tipoloji olduğunu savunmaktadır. Kısa dönem askerlik grubu için tez, bunun pragmatik bir seçim olduğunu, zaman ve verimlilik hesaplaması ile disipline daha az maruz kalma gibi ana unsurları içerdiğini ortaya koymuştur. Uzun dönem askerlik ise daha çeşitlidir ve bu karar macera olarak görme, hayatı stabilize etme ve etik karar boyutlarıyla açıklanabilir. Çalışma aynı zamanda ulusa faydalı olma fikrinde de bir dönüşüm olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Geleneksel milliyetçilik anlayışının merkezinde askerlik hizmeti yer alırken, çağdaş versiyonda topluma hizmet etmenin alternatif yolları vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
While many countries have moved to professional armies, in Türkiye, military conscription is still compulsory and civic duty for healthy men above 18. The practice of short term military service, bedelli askerlik in Turkish, which provides an alternative where people can expedite their military duty in exchange for a fee, has been standardized with the new military service law in 2019. This thesis focuses on the perceptions of masculinity and nationalism of two primary groups within the middle class in Türkiye: long-term service participants (6 and 12 months) and short-term service participants, by using qualitative research techniques including semi-structured in-depth interviews of 14 men and thematic analysis of the data. Although the motivations behind short-term military service have started to be explored, the decision to choose long-term service despite having the financial means has not been studied. By providing a comparative analysis, this thesis argues that four main typologies explain the factors influencing the decision-making process. For short-term military service groups, the thesis has found that it is a pragmatic choice, combining the main aspects of time and efficiency calculation and lesser exposure to the discipline. Long-term military service, on the other hand, is more diverse and can be explained through the dimensions of adventure, stabilizer, and ethical decision. The study also finds that there is a transformation in the idea of being useful to the nation. While military service is at the center of the traditional understanding of nationalism, alternative ways of serving society are emphasized in the contemporary version.