The extraterritorial and secondary sanctions of the united states against Iran, their effects and iran's reactions
Amerika birleşik devletlerinin İran'a yönelik ülke dışı ve ikincil yaptırımları, bunların etkileri ve İran'ın tepkileri
  1. Tez No: 878876
  2. Yazar: HALİS MERMERTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA GÖÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Devletlerin 21. yüzyılda artış gösteren tek taraflı ekonomik yaptırımları hem uluslararası siyasi çekişmeler hem de uluslararası hukuk bağlamında yoğun bir şekilde tartışılmaktadır. ABD, dünyada en çok tek taraflı ekonomik yaptırım kararı alan ülkedir. ABD'nin en çok yaptırım uyguladığı ülkelerin başında ise İran gelmektedir. Öte yandan İran'a uyguladığı tek taraflı yaptırımların uluslararası hukuka uygunluğu da tartışmalı olmakla birlikte ABD'nin İran bağlamında uyguladığı ülke dışı ve ikincil yaptırımlar, diğer ülkeleri de ABD'nin İran yaptırımları denkleminin içine çektiği için hem siyaseten hem de hukuken daha tartışmalıdır. Tek taraflı ekonomik yaptırımlar devletler tarafından genelde siyasi amaçların gerçekleştirilmesinde bir araç olarak kullanıldıklarından uluslararası hukuk bağlamında meşru olup olmadıklarına ilişkin yapılan değerlendirmeler de yazarın tabiyetine bağlı olarak bundan etkilenebilmektedir. Bu nedenle bu tezde uluslararası hukukun yetkiye ilişkin kural ve ilkeleri bağlamında ABD'nin İran'a uyguladığı tek taraflı ekonomik yaptırımların ve özellikle ülke dışı ve ikincil yaptırımların uluslararası hukuka uygunlukları analiz edilmiştir. Bu amaçla ekonomik yaptırımların önce çeşitleri, kural ve ilkeleri ile birlikte uluslararası hukukun hangi kaynaklarında düzenlendiği incelenmiş ve devletlerin tek taraflı yaptırım kararlarının hangi durum ve şartlarda uluslararası hukuka uygun olduğu araştırılmıştır. En önemlisi ABD'nin İran'a uyguladığı ülke dışı ve ikincil yaptırımların uluslararası hukuka uygun olup olmadıkları özellikle düzenleme yapma yetkisi bağlamında tartışılmıştır. Ayrıca, ABD yaptırımlarının İran üzerindeki etkileri ve İran'ın bu etkileri boşa çıkarmak için başvurduğu yöntemlere de yer verilmiştir. Tezin temel argümanları sadece Birleşmiş Milletlerin değil ABD gibi tekil devletlerin de bazı kural ve ilkelere riayet ederek uluslararası hukuka uygun olarak ekonomik yaptırım kararları alabilecekleri, bu nedenle ABD'nin İran'a uyguladığı tek taraflı yaptırımların kategorik olarak uluslararası hukuku ihlal ettiğini ileri sürmenin mümkün olmadığı, ABD'nin İran bağlamında uyguladığı ülke dışı ve ikincil yaptırımlarının bazılarının uluslararası hukuka uygun, bazılarının ise uluslararası hukuku ihlal ettikleridir.
Özet (Çeviri)
Unilateral economic sanctions by states, which are on the rise in 21st century, have been intensely discussed in the context of both international political disputes and international law. The United States is the country that has imposed the biggest number of unilateral economic sanctions in the world. Iran is one of the countries that the US has imposed the greatest number of sanctions against. While the legality of the unilateral sanctions imposed by the US on Iran is also controversial, the extraterritorial and secondary sanctions imposed by the US in the context of Iran are more controversial both politically and legally as they draw other countries into the equation of US sanctions against Iran. Since unilateral economic sanctions are generally used by states as a tool to achieve political objectives, the assessment of their legality under international law may be affected by the nationality of the author. Therefore, this thesis analyzes the compatibility of the unilateral economic sanctions imposed by the US on Iran, especially extraterritorial and secondary sanctions, with international law in the context of the jurisdictional rules and principles of international law. For this purpose, firstly, the types, rules and principles of economic sanctions, as well as the international law sources by which they are governed, were studied. The terms and conditions under which unilateral sanction decisions of states are in compliance with international law are analyzed. Most importantly whether the extraterritorial and secondary sanctions imposed by the US on Iran are in compliance with international law is discussed, especially in the context of prescriptive jurisdiction. In addition, the effects of the US sanctions on Iran and the methods used by Iran to circumvent these effects are also covered. The main arguments of the thesis are that not only the United Nations but also individual states such as the United States can impose economic sanctions in accordance with international law by respecting certain rules and principles; therefore, it is not possible to argue that the unilateral sanctions imposed by the United States on Iran categorically violate international law; and some of the extraterritorial and secondary sanctions imposed by the United States against Iran comply with international law, while others violate international law.