آيات النّداء في القرآن الكريم (النّداء ما بين الرّسل وأقوامهم) أنموذجادراسة لغويّة بلاغيّة
Kuran'ı Kerim'deki nida ayetlerinin dil ve belagat açısından incelenmesi (Peygamberler ve kavimleri bağlamında)
- Tez No: 878874
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AGÂH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Söylem ve iletişim yöntemleri insanlar arasında farklılık gösterir ve bu, insanın doğasını bünyesinde barındırır. İnsan dağının acilen diğeriyle baş etme ihtiyacı duyduğu ve bu meselenin, bu ihtiyacı karşılayan mekanizma ve yöntemlerle karşılanması yönünde bir motivasyon oluşturduğu ve bu arzunun tatmin edildiği yer. Bu mekanizmalar çoğaldı ve bu araçlar çeşitlendi; bunların arasında en önemlisi olmasa da temyiz yöntemi de vardı. Bu yöntemin önemi ve Kur'an-ı Kerim'de kullanımının çokluğu nedeniyle araştırmacı, Kur'an-ı Kerim'deki çağrı ayetleri, elçilerle kavimleri arasındaki çağrı başlıklı araştırmasında bu konuyu ele almıştır. bir model, retorik bir dilbilimsel çalışma. Bunun motivasyonu iletişimin önemi ve çoklu yöntemleri olup, tebliğ bunların en önemlilerinden biri olduğu için onun üzerine seçilmiştir ve elçiler ve peygamberler rol model. Araştırmacı, araştırmanın özeti ve giriş bölümünden sonra bu konuyu altı bölümle ele almıştır. Bunlardan teorik temeller ve hitap konusu giriş bölümü ve araştırmada model olarak seçilen ayetlerin detaylandırılmasına yönelik altı bölümdür. Bu, çalışmaya konu olan ayetlerin incelenmesini ele alan bir grup araştırma aracılığıyla gerçekleşir. Bu da her konuşmada surenin isim, ayet sayısı ve indiği yer bakımından kısa bir şekilde tanımlanması, ardından ayetin dilbilimsel ve belagat açısından incelenmesi. Araştırma, araştırmacının ulaştığı sonuçları, ardından kaynak ve referans listesini, ardından da indeksleri belirttiği bir sonuçla sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The methods of discourse and communication vary between humans, and that embodies the nature of human beings. Where the human mountain has a urgent need to deal with the other, and this matter generated a motivation to meet this need with mechanisms and methods that meet this need, and that desire is satisfied. These mechanisms have multiplied, and these means were varied, among them, if not the most important of them, the appeal method. Because of the importance of this method, and the abundance of its use in the Holy Quran, the researcher dealt with it in his research entitled: The verses of the call in the Holy Qur'an, the call between the messengers and their people as a model, a rhetorical linguistic study. The motivation for this was the importance of communication and its multiple methods, and because the appeal is one of the most important of them, it was chosen on it, and because the messengers and the prophets are the role model. The researcher dealt with this topic with six chapters after the summary and the introduction to the research. The first is an introductory chapter on the appeal, and six chapters for detailing on the selected verses as a model in the research. This is through a group of investigations that dealt with the study of verses the subject of study. And that is through the definition of the surah in a brief manner in each speech in terms of name, the number of verses, and the place of descending, and then studying the verse linguistically and rhetorically. The research concluded with a conclusion in which the researcher mentioned the results he reached, then the list of sources and references, and then indexes.