الجوانب العقدية والدعوية في أحاديث الوعد والوعيد من صحيح مسلم دراسة موضوعية
Sahih-i Müslim'de yer alan hadislerin va'd ve vaîd ile ilgili akidevi ve tebliğsel yönleri
- Tez No: 878889
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞAN DELİL GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, İslam düşüncesinin iki yönü yani olan va'd ve vaîdde bulunan tebliğ ve akide yönüyle alakalı bir çalışmadır. Araştırmacı, çalışmayı bir giriş, üç bölüm, sonuç ve önerilere ayırmış, ardından da çalışmada yer alan kaynaklara yer vermiştir. Çalışmanın konusu olan va'd ve vaîdi hikmetli bir şekilde bir araya getirerek, aralarındaki dengeyi sağlamada nübüvvetin rehberliğinin rolünü bilmeyi amaçlamakla ifade edilmektedir. Bunu da dünya ve ahirette kişi ve ümmet düzeyinde olumlu sonuçlar elde etmek için Sahih-i Müslim'in hadisleri üzerinden onların akide ve tebliğ üzerindeki rolünü ve önemini vurgulayarak yapmaya çalışmaktadır. Araştırmanın belirlediği hedeflerine ulaşması adına araştırmacı, İslam mezheplerinin anlayışlarında ihtilaf edilen görüşleri ortaya çıkarmak ile sahabe ve tabiin tabakasının anladıkları şekliyle, Cenâb-ı Hakk'ın kitabına ve peygamberinin sünnetine dayalı doğru yaklaşımın açıklanması için tümevarımsal ve betimleyici analitik yöntemi benimsemiştir. Araştırmanın sonucunda elde edilen önemli bulgulardan biri şu şekilde ifade edilebilir: İslam mesajının temsil ettiği ilahî yaklaşım, bazen va'd bazen vaîd ile bazen de ikisinin bir arada olmasına dayanmaktadır. Bu yaklaşım, vaizlerin va'd ve vaîdin imanla ilişkisini doğru anlamalarını gerektirir ve bu esas üzerinde de Cenab-ı Hakk'ın dinine doğru davetin temeli atılmış olur.
Özet (Çeviri)
This research is a study on two aspects of Islamic thought, namely, the da'wah and the aqeedah, which are found in va'd and vaîd. The researcher has divided the study into an introduction, three chapters, conclusion and recommendations, followed by the sources of the study. The research is expressed as aiming to know the guidance of the prophethood in bringing together the subject of the study, which is the va'd and vaîd in a wise way, and in maintaining the balance between them. It does this by emphasizing the role and importance of the hadiths of Sahih Muslim in the field of aqeedah and communiqué in order to achieve positive results at the level of the individual and the ummah in this world and the hereafter. In order to achieve the objectives of the research, the researcher adopted the inductive and descriptive analytical method to reveal the views of the Islamic sects that disagree in their understanding and to explain the correct approach based on the Book of Allah and the Sunnah of his prophet, as understood by the sahabah and the tabi'een. One of the important findings of the research can be expressed as follows: The divine approach represented by the Islamic message is sometimes based on va'd and sometimes on vaîd and sometimes on a combination of both. This approach requires preachers to correctly understand the relationship between va'd and vaîd with preachers, and on this basis, the foundation of the correct invitation to the religion of Allah is laid.