Influencerların takipçileriyle etkileşiminde kaynak güvenilirliği ve algılanan otantikliğin satın alma niyeti üzerindeki rolü
The role of source credibility and perceived authenticity on purchase intention in influencers' interactions with their followers
  1. Tez No: 878888
  2. Yazar: BETÜL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
İçinde bulunduğumuz dönemde yaşanan dijital dönüşüm ve bunun bir sonucu olan sosyal medya araçları bireylerin iletişim şekillerini, tüketim algılarını ve etkileşim boyutlarını değiştirmiştir. Sosyal medya platformları aracılığıyla yeni dönem kanaat önderi olarak hayatımıza giren influencer'ların takipçileri tarafından özgün, samimi ve güvenilir olarak algılanması, tüketicilerin satın alma niyetleri üzerinde önemli bir etki yaratmaktadır. Araştırma, influencer'ların algılanan otantikliği, parasosyal ilişki ve kaynağın güvenirliği üzerinden takipçilerin satın alma niyetlerine olan etkisini detaylandırmaktadır. Bulgular, influencer içeriğinin otantik olarak algılanmasının, takipçiler arasında güçlü parasosyal ilişkiler oluşturduğunu ve influencer'ların güvenilir olarak değerlendirilmesini sağladığını göstermektedir. Bu etkileşimler, takipçilerin satın alma niyetlerini doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaktadır. Özellikle, algılanan otantiklik artışı, parasosyal ilişki hissini güçlendirerek kaynağa olan güveni arttırmakta ve bu süreç, seri ve paralel aracılık yoluyla satın alma niyetini pozitif yönde etkilemektedir. Ayrıca, araştırma, parasosyal ilişkilerin kaynağın güvenirliğine kıyasla satın alma niyeti üzerinde daha etkili bir aracılık rolü oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In the current era, digital transformation and its consequence, social media tools, have altered individuals' communication styles, consumption perceptions, and interaction dimensions. Social media platforms, introducing new-era opinion leaders known as influencers, have had a significant impact on consumers' purchase intentions through the authenticity, sincerity, and reliability perceived by followers. The research details the effect of perceived authenticity of influencers, parasocial relationships, and source credibility on followers' purchase intentions. Findings indicate that when influencer content is perceived as authentic, it fosters strong parasocial relationships among followers and enhances the reliability of the influencers. These interactions significantly increase the followers' purchase intentions both directly and indirectly. Particularly, an increase in perceived authenticity strengthens the feeling of parasocial relationships, thereby boosting confidence in the source, which positively affects purchase intentions through both serial and parallel mediation. Moreover, the study reveals that parasocial relationships play a more effective mediating role than source credibility in influencing purchase intentions.