What poverty and social exclusion brings to the household: A case study of Zazaki housewives' beadwork in Adana
Yoksulluk ve sosyal dışlanmanın haneye getirdikleri: Adana'daki Zaza ev kadınlarının boncuk işi örneği
  1. Tez No: 878896
  2. Yazar: ELENUR BOLKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AYŞE HOŞGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez Adana'nın bir gecekondu mahallesinde yaşayan bir grup göçmen Zaza kadınının yaptığı ev temelli bir boncuk işini incelemektedir. Araştırmanın amacı sosyal dışlanma, yoksulluk ve toplumsal cinsiyet özelliklerinin kesiştiği noktada yer alan bu kadınların, enformel sektörde nasıl yer aldıkları ve etnik kökenlerinin onların güçlenmeleri ve sömürülmeleri üzerinde nasıl etki sağladığını ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın sonucunda görülmüştür ki, aynı etnik kimliğe sahip Zaza adamları, kadınları sömürerek büyük bir ticaretin içinde yer almakta ve kadınlar sayesinde ekonomik olarak kalkınmalarına rağmen emeklerini görmemezlikten gelmektedir. Kadınların içinde bulunduğu toplumdaki baskın ataerkil değerler onların emeğini değersizleştirmekte ve kadınların güçlenmesinde bir engel olarak rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates a home-based beadwork performed by a group of migrant Zazaki women living in a slum neighborhood of Adana. The aim of the research is to reveal how these women, who are located at the intersection of social exclusion, poverty, and gender, participate in the informal sector and how their ethnicity affects their empowerment and exploitation. The findings of the research have showed that Zazaki men with the same ethnic identity are involved in a large trade by exploiting women and ignore their labor despite the fact that they are able to develop economically thanks to women. The dominant patriarchal values in the society in which women live devalue their labor and act as a barrier to women's empowerment.