Nöroplatisitenin otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda erken çocukluk dönemi ve çocukluk döneminde ergoterapi müdahaleleri ve duyu bütünleme terapisi üzerine etkisi
Effect of neuroplasticity on occupational therapy interventions and sensory integration therapy in early childhood and childhood children with autism spectrum disorders
- Tez No: 878895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmanın amacı otizmli çocuklarda ergoterapi temelli duyu bütünleme terapisinin erken çocukluk ve erken çocukluk döneminden sonraki evrede ilerleme hızının nöroplastisiteyle bağlantısının olup olmadığını gösterebilmektedir. Bu çalışma boyunca yapılan literatür çalışmaları sonucunda nöroplastisitenin etkinliğinin erken çocukluk dönemi boyunca daha fazla olduğu erken çocukluk döneminden sonraki gelişim süreçlerinde ise bu etkinliğin azaldığı öne sürülmektedir. Haliyle 0-5 yaş arasındaki erken çocukluk döneminin çocuğun gelişim evrelerini tamamlayabilmesi, kazandırılmak istenilen bir olgunun gerçekleşme süresi diğer çocukluk dönemlerine göre daha kolay, daha etkin ve daha kısa vadede gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğu öne sürülmektedir. Bu çalışma Uşak'ta yaşayan 3 yaşındaki ve 5 yaşındaki atipik otizmli iki çocukla haftada 2 gün 45 dakika olacak şekilde verilen duyu bütünleme terapisine ek olarak ailenin de çalışmaya etkin katılımı desteklenerek müdahale programı oluşturulmuş. Pingu Dil Konuşma Merkezi'nde yapılmıştır. Çalışmaya katılan çocukların sosyo-demografik ve klinik bilgileri kaydedilmiştir. Duyusal gelişimlerinin seviyesini belirlemek amacıyla duyu profili kullanılarak müdahale öncesi ve sonrası duyusal profillerindeki değişim skalaları ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma sürecinde ailelere müdahale programına ek olarak aile eğitimi programı da sunulmuş olup terapi sürecine ek olarak çocukların evde de desteklenmeleri sağlanmıştır. 8 ay süren müdahale programının sonucunda 3 yaşındaki kız çocuğunda görülen duyusal gelişim paternleri ve günlük yaşam aktivitelerine katılım süreci 7 yaşındaki erkek çocuğuna nazaran daha hızlı ve etkili olduğu gözlenmiştir. Müdahale programının hedeflenen doğrultuda seyrettiği gözlenmiş olup tüm bu sonuçlar göz önüne alındığında ergoterapi temelli duyu bütünleme terapisinin özellikle erken çocukluk döneminde otizmli çocukların rehabilitasyonunda çok yönlü etkilere neden olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to show whether the rate of progression of occupational therapy-based sensory integration therapy in children with autism in early childhood and later stages is related to neuroplasticity. As a result of the literature studies conducted throughout this study, it is suggested that the effectiveness of neuroplasticity is greater during early childhood and that this activity decreases in the development processes after early childhood. Therefore, it is suggested that the early childhood period between the ages of 0-5 can complete the child's developmental stages, and that the realization of a phenomenon that is intended to be imparted is easier, more effective and more likely to occur in a shorter term than other childhood periods. This study was conducted with two children with atypical autism, 3 years old and 5 years old, living in Uşak, at Pingu Language Speech Center, where an intervention program was created by supporting the active participation of the family in the study, in addition to the sensory integration therapy given for 45 minutes 2 days a week. Socio-demographic and clinical information of the children participating in the study were recorded. In order to determine the level of sensory development, the change scales in the sensory profiles before and after the intervention were examined in detail using the sensory profile. During the study, in addition to the intervention program, a family education program was also offered to families, and in addition to the therapy process, children were also supported at home. As a result of the 8-month intervention program, it was observed that the sensory development patterns and participation in daily life activities in the 3-year-old girl were faster and more effective than in the 7-year-old boy. It was observed that the intervention program was in the targeted direction, and considering all these results, it is thought that occupational therapy-based sensory integration therapy may cause versatile effects in the rehabilitation of children with autism, especially in early childhood.