Bir halı üretim işletmesinde dokuma tezgahlarının iki boyutlu şerit paketleme problemi kısıtları kullanılarak çizelgelenmesi
Scheduling of weaving looms in a carpet production factory using two dimensional strip packaging constraints
  1. Tez No: 878908
  2. Yazar: SONER ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN AHMET ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, bir halı üretim işletmesinde kısa vadeli üretim planının çizelgelenmesi üzerine yapılmıştır. Çalışmanın amacı, halı dokuma tezgahlarına atanan birbirinden farklı kısıtlamalara ve sürelere sahip işlerin çizelgelemesi yapılarak hazırlık sürelerinin azaltılması, kaynakların doğru kullanımı ve verimliliğin arttırılmasıdır. Halı üretiminde kullanılan iplik, halının ilmek sıklığı, hav yüksekliği gibi özelliklerin değişiminin kalite kavramını ifade ettiği ve bu kalitelerin her tezgahta aynı koşullarda üretiminin sağlanamadığı belirtilmiştir. Bu nedenle, farklı kalitelerden gelen siparişlerin en doğru biçimde sıralanması önemlidir. Çalışmada, halı üretim işletmelerinde kısa vadeli üretim planlarının çizelgelenmesi için yeni bir matematiksel modeller geliştirilmiştir. Geliştirilen modeller, halı dokuma tezgahlarına atanan işlerin kısıtlamalarını ve sürelerini dikkate alarak, hazırlık sürelerini azaltacak ve kaynakları doğru bir şekilde kullanacak bir çizelge üretmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın bulguları, geliştirilen yöntemin halı üretim işletmelerinde kısa vadeli üretim planlarının çizelgelenmesi için etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on scheduling the short-term production plan in a carpet production enterprise. The aim of the study is to reduce preparation times, use resources correctly and increase efficiency by scheduling jobs with different restrictions and durations assigned to carpet weaving looms. It has been stated that the change in characteristics such as the yarn used in carpet production, the stitch density of the carpet, and the pile height express the concept of quality, and that these qualities cannot be produced under the same conditions on every loom. Therefore, it is important to sort orders of different qualities in the most accurate way. In the study, a new mathematical model was developed for scheduling short-term production plans in carpet production enterprises. The developed models aim to produce a schedule that will reduce preparation times and use resources correctly, taking into account the constraints and durations of jobs assigned to carpet looms. The findings of the study show that the developed method is an effective method for scheduling short-term production plans in carpet production enterprises.