Analysis of disaster response social policies from gender perspective: The case of 6 February earthquakes
Afetlere yönelik sosyal politikalar ve uygulamaların toplumsal cinsiyet perspektifinden analizi: 6 Şubat depremleri örneği
  1. Tez No: 878907
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE İDİL AYBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Türkiye 6 Şubat 2023 tarihinde iki büyük depremle tarihinin en büyük yıkımlarından birini yaşamıştır. Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Adıyaman ve Malatya başta olmak üzere 11 şehir depremlerin yıkıcı etkisine maruz kalmıştır. Afetler sırasında ise başta kadınlar ve kız çocukları olmak üzere toplumun dezavantajlı grupları afetlerin yıkıcı etkilerinden daha fazla etkilenme riskine sahiptir. Bu çalışmada 6 Şubat Depremlerine cevaben oluşturulan afet sosyal politikaların toplumsal cinsiyet analizini yapmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla afet bölgesinde aktif görev almış hükümet, sivil toplum ve uluslararası kurum çalışanları ile yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar yaparak 6 Şubat depremleri üzerinden planlanan ve uygulanan afet sosyal politikalarının toplumsal cinsiyet boyutunu irdelemiştir. Toplamda 16 çalışan ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda 6 Şubat Depremlerinde planlanan ve uygulanan politikaların toplumsal cinsiyet boyutunu yeterince ele almadığı ve toplumun dezavantajlı kesimini oluşturan depremzedelerin bu sebeple afetlerin yıkıcı etkisinden daha fazla etkilendikleri ortaya çıkmıştır. Çalışmanın sonucunda Türkiye'de toplumsal cinsiyet duyarlı afet politikalarına yönelik politika önerileri de getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Türkiye experienced one of its most devastating disasters with two major earthquakes on 6 February 2023. Eleven cities, including Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Adıyaman, and Malatya, were severely affected by the destructive impact of the earthquakes. During the disasters, disadvantaged groups in society, especially women and girls, were at a higher risk of being disproportionately affected by the destructive effects of the earthquakes. This study aims to conduct a gender analysis of the social policies developed in response to the 6 February Earthquakes. To achieve this goal, semi-structured, in-depth interviews were conducted with government, civil society, and international organization workers who were actively involved in the earthquake-affected areas, examining the gender dimension of the disaster social policies planned and implemented in response to the 6 February Earthquakes. A total of 16 interviews were conducted. The study found that the policies planned and implemented in response to the 6 February Earthquakes did not adequately address the gender dimension, resulting in disproportionately higher impact on the disadvantaged segments of society, the earthquake survivors. As a result of the study, policy recommendations for gender-sensitive disaster policies in Türkiye were also provided.