An analysis of the Mimarlık Journal (1944-1953): Nationalism, modernization and professionalization of architecture during the mid-20th century Türkiye
Mimarlık Dergisi üzerine bir inceleme (1944-1953): Milliyetçilik, modernleşme ve 20. Yüzyılın ortalarında Türkiye'de mimarlığın profesyonelleşmesi
  1. Tez No: 878923
  2. Yazar: NAZLI DELAL HAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ELVAN ALTAN ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmada, 1940'lar ve 1950'lerdeki mimari bağlam analizin odak noktasını oluşturacaktır. Bu çalışma, Türkiye'de 20. yüzyıl ortası dönemin mimarlığını, 1944- 1953 yılları arasında yayımlanan ve Türkiye Cumhuriyeti'nin az sayıdaki erken dönem mimarlık yayınlarından biri olan Mimarlık dergisi çerçevesinde inceleyecektir. Bu tezin amacı, dergiyi Türkiye'de mimarlık mesleğinin oluşum sürecinin devam ettiği yeni devletin kuruluş yıllarından İkinci Dünya Savaşı sonrasına uzanan bu geçiş döneminde, milliyetçi ideolojinin ve modernleşme sürecinin etkileri altında çağdaş mimarlık düşünce ve pratiğinin tanımlanmasında ve değişiminde kilit rol oynayan siyasi dinamikler, mesleki kurumlar ve kişilerle ilişkili olarak değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
In this research, the architectural context of the 1940s and the 1950s will be the focus of analysis. This study will examine architecture in Turkey during the mid-20th century within the frame of the Mimarlık journal, which was published between 1944 and 1953 as one of the few early architectural publications of the Turkish Republic. The aim is to evaluate this journal in relation to the political dynamics, professional institutions, and people playing the key roles in defining and changing contemporary architectural thought and practice under the effects of the nationalist ideology and the modernization process experienced during this transitional period from the foundational years of the new state to the post-Second World War context, when the process of architectural professionalization was still in the process of formation in Turkey.