Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören erkek öğrencilerin toplumsal cinsiyet tutumlarının incelenmesi
Examination of gender attitudes of male students studying at the faculty of sports sciences
- Tez No: 878929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören erkek öğrencilerin toplumsal cinsiyet tutumlarının farklı değişkenler açısından incelemektir. Araştırmaya 2023-2024 eğitim öğretim döneminde Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören 230 spor bilimleri fakültesi öğrencisi katılmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu ile Bakioğlu ve Türküm tarafından 2019 yılında geliştirilen toplumsal cinsiyet rolleri tutum ölçeği kullanılmıştır. Bu amaçla araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik ile parametrik testlerden olan T-testi ve ANOVA analizinden faydalanılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören erkek öğrencilerin toplumsal cinsiyet tutumlarının yaş, mezun olduğu lise, öğrenim gördükleri sınıf, öğrenim gördükleri üniversite, öğrenim gördükleri bölüm, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, anne meslek durumu, baba meslek durumu, aile toplam gelir, aktif spor yapma ve milli sporcu olma değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Ayrıca spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören erkek öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rolleri tutumlarının toplam puan ortalaması değerlendirildiğinde orta düzeyde eşitlikçi bir tutuma sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the gender attitudes of male students studying at the faculty of sports sciences in terms of different variables. 230 sports science faculty students studying at Gazi University, Ankara University and Hacettepe University Sports Sciences Faculties in the 2023-2024 academic year participated in the research. In the study, a personal information form developed by the researcher and a gender roles attitude scale developed by Bakioğlu and Türküm in 2019 were used. For this purpose, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the research. Descriptive statistics and T-test and ANOVA analysis, which are parametric tests, were used to analyze the data. Looking at the results of the research, the gender attitudes of male students studying at the faculty of sports sciences are affected by age, high school they graduated from, grade they studied, university they studied in, department they studied in, mother's education level, father's education level, mother's occupation status, father's occupation status, family total income. A significant difference was detected between the variables of doing active sports and being a national athlete. In addition, when the total score average of male students studying at the faculty of sports sciences was evaluated, it was seen that they had a moderate level of egalitarian attitude.