Galvaniz kaplanmış DX51 ve DX52 kalite çeliklerinde mekanik işlemlerin korozyon davranışına etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of mechanical processes on corrosion behavior in galvanized DX51 and DX52 quality steels
  1. Tez No: 878928
  2. Yazar: MUSTAFA DÜLGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAADDİN TOKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bir yüzey kaplama tekniği olan galvanizleme, çeliklerin korozyona karşı korunmasında sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bu teknikle üretilmiş çelik levha sacların üretim sırasında kesme ve şekillendirme işlemleri esnasında pullanma, kaplama soyulması, kesim sonrası ürünlerde kaplamasız yüzeylerinin ortaya çıkması ve atmosferik havada hızlı beyaz pas oluşumu gibi sorunlarla karşılaşılmıştır. Çalışmada iki farklı çelik kalitesi, bu çelik kalitelerinin her biri için iki farklı kaplama gramajı ile toplamda dört farklı çelik levha kalitesi içeren saclardan numune üretimi gerçekleştirilmiştir. Numune tasarımları yapılırken sanayide galvanizli saclara sıklıkla uygulanan delik ve büküm şekillendirme yöntemleri kullanılmıştır. Üretimi yapılan numuneler her kalite sacdan birer tane rastgele numune seçilerek XRD yöntemi ile kaplama kalınlığı ölçümü gerçekleştirilmiştir. Her kalite çelikten numuneler yapılarak tuz sisi testi ile korozyona maruz bırakılmıştır. Tuz sisi testi sonucunda oluşan kırmızı ve beyaz pas örnekleri alınarak pas analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu numune tasarımları içinden en kritik delik ve büküm şartlarına sahip tasarım seçilerek atmosferik hava korozyonuna ve sanayi koşulları (tavuk gübresi) korozyonuna maruz bırakılmıştır. Bir ay boyunca gerçekleşen bu deney sonucunda gramaj farkları tespit edilip, bu farklarla mekanik işlemlerin ortamlardaki korozyon hızlarının karşılaştırılması yapılmıştır. Sonuç olarak, galvanizli saclar üzerinde yapılan mekanik işlemlerin farklı kalitedeki saclar üzerinde korozyon davranışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Galvanizing, a surface coating technique, is a method frequently used to protect steel from corrosion. During the production process of steel sheets manufactured using this technique, issues such as flaking, coating peeling, exposure of uncoated surfaces after cutting, and rapid white rust formation in atmospheric conditions have been encountered. In this study, samples were produced from sheets containing four different steel sheet qualities, consisting of two different steel grades and two different coating weights for each steel grade. While designing the samples, hole and bending forming methods, which are frequently applied to galvanized sheets in the industry, were used. Random samples from each quality of the produced sheets were selected, and coating thickness measurements were performed using the XRD method. Samples from each steel quality were subjected to a salt spray test to evaluate corrosion resistance. Red and white rust samples formed as a result of the salt spray test were taken and analyzed. The most critical design with the most severe hole and bending conditions was selected from these sample designs and exposed to atmospheric air corrosion and industrial conditions (chicken manure) corrosion. At the end of this one-month experiment, differences in coating weights were identified, and the corrosion rates in different environments were compared based on these differences. Consequently, the corrosion behaviors of different quality steel sheets subjected to mechanical processes on galvanized sheets were examined.