From old to new social movements in Argentina: Actors andstrategies
Arjantin'de eskiden yeniye toplumsal hareketler: Aktörler ve stratejiler
- Tez No: 878930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
1980'li yıllarda etkisini sosyal, ekonomik ve siyasi yapılar üzerinde gösteren neoliberal küreselleşme süreci beraberinde eski ve yeni toplumsal hareketler tartışmasını da beraberinde getirdi. Toplumsal hareketler literatüründe uzun süre yer alan bu tartışma her iki hareket arasında keskin bir kırılmadan ziyade devamlılık olduğu konusunda uzlaşıya varılarak sonlandı. Ancak, her iki teori de bazı toplumsal hareket profillerini – özellikle Latin Amerika ülkelerindeki – açıklamakta yetersiz kaldı. Bu ülkelerden biri de toplumsal hareketlerin 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren oldukça aktif olduğu Arjantin. Teorik tartışmadaki ayrımın aksine, Arjantin'deki toplumsal hareketler hem sınıf tabanlı hem de kimlik tabanlı hareketlerle iç içe geçmiştir. Bu bağlamda bu tez Arjantin'deki toplumsal hareketleri (1980'lerden günümüze) analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bunu yaparken Arjantin'deki hareketlerin özgünlüğü aktörler, eylemler, mücadele biçimleri ve hareketlerin amaçları göz önünde bulundurularak ortaya konulmaktadır. Arjantin'in özgünlüğü anlayabilmek amacıyla pratikte her iki hareket tipinin kesiştiği vakalar vurgulanmakta ve hareketlerin kapsamlı bir analizinin yapılabilmesi için daha esnek bir teorik çerçeve önerilmektedir. Bu tezde neoliberal piyasa ve istihdam politikalarının ve teknolojik devrimlerin etkisiyle sınıf yapısında önemli değişiklikler olduğu, ancak sınıf hareketinin yerini tamamen kimlik temelli hareketlerin almadığı iddia edilmektedir. Ayrıca tez, yeni toplumsal hareketlerin sadece toplumsal değişim amacı güttüğü ve iktidar amacı gütmediği iddiasını öne süren yaklaşımlara da karşı çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the 1980s, the neoliberal globalization process had impacts on social, economic, and political structures triggering a debate about so-called old and new social movements. This debate, which occupied the social movements literature for a long time, has reached a somewhat consensus on the idea that there had been a continuity rather than a sharp break between the two movements. However, both theories fall short to explain some social movement profiles, especially seen in Latin American countries. One of these cases is Argentina, a country where the social movements have been very active through since the second half of the 20th century. Contrary to the distinction in the theoretical debate, social movements in Argentina embody both class-based and identity-based movements. In this context, the thesis aims to analyse the social movements in Argentina (from the 1980s to the present). While doing this, it reveals the specificities of the movements in Argentina by considering the actors, actions, forms of struggle and purposes of the movements. To understand the case-specific aspects of social movements in Argentina, the ways in which the two types of social movement have intersected in practice will be explored, using a rather flexible theoretical framework which would allow a more comprehensive analysis of the movements. In this thesis, it is claimed that there have been significant changes in the class structure under the influence of neoliberal market and employment policies along with the technological revolution. In the course of these changes the class-based movement has not been completely replaced by identity-based movements. By way of this argument, the thesis opposes the perspectives that claim that new social movements' aim has been limited with social change without targetting a change of the state power.