The categoric and metric ınvestigation of action selection using the feature repetition paradigm
Hareket seçiminin özellik tekrarı paradigması ile kategorik ve metrik incelemesi
- Tez No: 878933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Olay Kodlama Teorisi (TEC) bir uyaran-tepki ikilisindeki tüm uyaran ve hareket özelliklerinin bir olay dosyasında bağlandığını ve bir özellik bile tekrar edildiğinde tüm dosyanın aktifleştiğini iddia eder. Kısmi tekrar hasarı, bir uyaran-tepki ikilisindeki uyaran ve motor hareket özelliklerinin bazılarının bir sonraki ikilide tekrar etmesi durumunda, tamamının tekrar etmesi veya değişmesine kıyasla görülen performans düşüşüdür. Metrik özellikler kullanan çalışmaların etkiyi tekrarlayamaması literatürde tespit edilen bir çelişkidir. TEC literatüründe farklı uyaran çeşitlerinin (kategorik veya metrik) hareket seçimine etkisi tartışılmadığı için bu tezde, uyaran çeşidinin olay dosyalarındaki rolü; metrik (parlaklık, süre, hız) ve kategorik (renk, şekil) uyaran özellikleri dokuz çiftte eşlenip, katılımcıların görevle ilgili uyaran özelliğine tuşa basarak (zorunlu tercih görevi) veya bilgisayar faresini hareket ettirerek (değerlendirme görevi) tepki verdiği görevlerde incelenmiştir. Katılımcı performansı, denemeler arası özellik tekrarı/değişimi üzerinden analiz edilmiştir. Sonuçlar, uyaran özelliklerinin olay dosyalarına dahil edilmesinde sadece görevle ilgililik ve dikkat çekicilik değil uyaran (kategorik/metrik) ve hareket (zorunlu tercih/sürekli) çeşidinin de önemli olduğunu göstermiştir. Zorunlu tercih görevinde kategorik özelliklerin öncelikli olduğu ve sadece tamamen kategorik uyaranların (renk ve şekilleri değişen) TEC'ye uygun sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Değerlendirme görevinin sonuçları ise dorsal görsel yolakta bulunan bir ortak büyüklük sistemi ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
Theory of Event Coding (TEC) suggests that all stimulus features and associated action patterns are bound together in an event file, which is reactivated even when a single feature therein is repeated. Partial repetition cost is the decrease in performance when some features of a stimulus-response pair are repeated in the next pair as opposed to the complete repetition or alteration of the features. Currently, a contradiction in the literature is that studies using metrical rather than categorical features fail to replicate the effect. Since TEC does not discuss the effect of different feature types (categorical versus metrical) on action selection, this thesis aimed to investigate the role of stimulus type in the formation of action files using metrical (luminance, duration, speed) and categorical (hue, shape) features in nine combinations in forced-choice and estimation tasks in which participants responded to the task-relevant feature with a keypress or mouse movement, respectively. Performance was analyzed based on the intertrial feature repetition/change. The results demonstrated that the inclusion of features in event files depends not only on task-relevancy and saliency, reaffirming the literature, but also on the type of stimulus feature (metrical versus categorical) and response (forced-choice versus continuous). In forced-choice tasks, categorical features were prioritized over metrical ones and only completely categorical stimuli varying in hue and shape showed a TEC-congruent pattern. Results from the estimation tasks could be explained by a common magnitude system in the dorsal visual stream.