Hemşirelik son sınıf öğrencilerinde kahkaha yogasının klinik uygulamadaki algılanan stres düzeyleri ile uyku kalitesine etkisi
The effect of laughter yoga on perceived stress levels and sleep quality in clinical practice in senior nursing students
  1. Tez No: 878935
  2. Yazar: GAMZE İĞNECİ ATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Hemşirelik son sınıf öğrencilerinde kahkaha yogasının klinik uygulamadaki algılanan stres düzeyleri ile uyku kalitesine etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Ön test-son test müdahale ve kontrol gruplu yarı deneysel tipte olan bu araştırmanın örneklemi 59 (müdahale=39, kontrol=20) son sınıf hemşirelik öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma Şubat-Mart 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Müdahale grubundaki öğrencilere dört hafta boyunca haftada ikişer kez 45 dakikalık toplam sekiz seans kahkaha yogası uygulanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir girişim yapılmamıştır. Araştırma verileri; tanıtıcı bilgi formu, Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile elde edilmiştir. Araştırma verilerinin analizi IBM SPSS 23 paket programında; bağımsız örneklemler t testi, Mann Whitney U testi, Pearson Korelasyon testi ve Ki-Kare testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To examined the effect of laughter yoga on perceived stress levels and sleep quality in clinical practice among senior nursing students. Method: The sample of this quasi-experimental type research with pre-test-post-test intervention and control groups consists of 59 (intervention = 39, control = 20) senior nursing students. The research was conducted between February and March 2023. A total of eight sessions of laughter yoga of 45 minutes were applied to students in the intervention group, twice a week for four weeks. For the control group, nothing was done. Research data; It was obtained with the introductory information form, Perceived Stress Scale (PSS) and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Analysis of research data was carried out in IBM SPSS 23 package program; Independent samples t test, Mann Whitney U test, Pearson Correlation test and Chi-Square test were used.