Halluks valgusa sahip olan hastalarda mobilizasyon ve manipülasyon ile sham manipülasyonunun anlık plantar basınca etkisini karşılaştırmak
Comparison of the immediate effects of mobilization and manipulation versus sham manipulation on plantar pressure in patients with hallux valgus
- Tez No: 878937
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BERKAY EREN PEHLİVANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Halluks valgus (HV), ayak başparmağının metatarsophalangeal eklem (MTF) seviyesinde lateral deviasyonu ve pronasyonu ile birinci proksimal metatarsın mediale deviasyonu ile karakterize edilen, ön ayakta sıkça görülen bir deformitedir. Çalışmamızın amacı halluks valgusu olan hastalarda mobilizasyon ve manipülasyon ile sham manipülasyonunun ayak plantar basınç, yaşam kalitesi ve ağrı üzerine olan anlık etkinin incelenmesidir. Çalışmaya halluks valgusa sahip 60 ayak gönüllü katıldı. Katılımcıları randomize kontrollü bir şekilde iki gruba ayrıldı. Birinci gruba mobilizasyon ve manipülasyon uygulanırken (müdahale grubu) ikinci gruba sham manipülasyonu (kontrol grubu) uygulandı. Katılımcıların verileri yüz yüze toplandı. Bireylere, Sosyodemografik form, Manchester – Oxford Ayak Anketi (MOXFQ), Manchester Skalası, Gonyometrik ölçüm, Çok Boyutlu Nil Halluks Valgus Ölçeği, SF-36, Sayısal Ağrı Skalası ve pedobarografi cihazı ile plantarbasınç analizi yapıldı. Müdahale grubunun Halluks Valgus Açısı (HVA) 19,37±2,846 iken kontrol grubunun HVA'sı 20,70±3,825 bulundu. Müdahale grubunun Manchester skalasına göre B seviyesi 26 kişi ve C seviyesi 4 kişi iken kontrol grubunun B seviyesi 23 kişi ve C seviyesi 7 kişi bulundu. Ağrı düzeyi VAS skoru her iki grupta da uygulama sonrasına göre ağrı düzeylerinde anlamlı bir iyileşme bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Hallux valgus (HV) is a common deformity of the forefoot characterized by the lateral deviation and pronation of the big toe at the metatarsophalangeal (MTP) joint level and the medial deviation of the first proximal metatarsal. The aim of our study is to examine the immediate effects of mobilization and manipulation versus sham manipulation on plantar foot pressure, quality of life, and pain in patients with hallux valgus. Sixty feet from volunteer participants with hallux valgus were included in the study. The participants were randomly divided into two groups in a controlled manner. The first group received mobilization and manipulation (intervention group), while the second group received sham manipulation (control group). Data from the participants were collected face-to-face. Participants underwent assessments using a sociodemographic form, Manchester-Oxford Foot Questionnaire (MOXFQ), Manchester Scale, goniometric measurement, Multidimensional Nil Hallux Valgus Scale, SF-36, Numerical Pain Scale, and plantar pressure analysis with a pedobarograph device. The Hallux Valgus Angle (HVA) of the intervention group was 19.37±2.846, while the HVA of the control group was 20.70±3.825. According to the Manchester scale, 26 participants in the intervention group were at level B and 4 participants at level C, whereas in the control group, 23 participants were at level B and 7 participants at level C. Pain levels, measured by the VAS score, showed significant improvement post-application in both groups (p0.05).