Halluks valgus cerrahisinde perkütan ve açık osteotomi tekniklerinin fonksiyonel ve radyolojik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of functional and radiological outcomes of percutaneous and open osteotomy techniques in hallux valgus surgery
  1. Tez No: 908176
  2. Yazar: CUMALİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FEVZİ KEKEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Halluks valgus cerrahisinde minimal invaziv perkütan ve açık osteotomi tekniklerinin fonksiyonel ve radyolojik sonuçlarının karşılaştırılacaktır Yöntem: Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi hasta arşivinden 2019 ile 2023 tarihleri arasında halluks valgus düzeltme cerrahide; chevron, scarf, minimal invaziv perkütan osteotomi ve lapidus prosedürü uygulanan hastalar retrospektif olarak tarandı. Çalışmamıza dahil edilme kriterleri; 19-69 yaş aralığındaki hastalar ve radyolojik olarak birinci metatarsofalangeal eklemde artroz olmayan hastalar olarak belirlendi. Dışlama kriterleri ise; inflamatuar hastalığa sahip olan hastalar ve metatarsofalangeal eklemde artritik değişikleri olan hastalar olarak belirlendi. Çalışma kriterlerini karşılayan 88 hasta çalışmaya dahil edildi. Halluks valgus düzeltme cerrahisi yapılmış hastalarda preoperatif ve postoperatif dönemde, ayak dorso-plantar grafide; HVA (halluks valgus açısı), İMA (intermetatarsal açı), DMAA (distal metatarsal eklem açısı), sesamoid subluksasyonu, birinci metatars pronasyonu ve birinci metatars uzunluğu ölçümü yapıldı. Elde edilen veriler IBM-SPSS-version 22 ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların 18'i(%20.5) erkek, 70'i(%79.5) kadındı. Hastaların 35'ine (%39.8) sağ, 46'sına (%52.3) sol, 7'sine (%7.9) bilateral halluks valgus düzeltme cerrahisi uygulanmıştı. 12 ile 24. aylar arasındaki yapılan radyolojik ölçümlerde HVA, minimal invaziv perkütan osteotomi yapılan grupta anlamlı derece düşük olarak ölçüldü(p=0.009).
Özet (Çeviri)
Purpose: A comparison of functional and radiological outcomes between percutaneous and open osteotomy techniques in hallux valgus surgery is planned. Method:A retrospective review was conducted on patients who underwent Chevron, Scarf, percutaneous osteotomy, and Lapidus procedures for hallux valgus correction at Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Hospital from 2019 to 2023. The inclusion criteria for our study were patients aged between 19 and 69 years, with radiologically confirmed absence of arthrosis in the first metatarsophalangeal joint. Exclusion criteria included patients with inflammatory diseases and those with arthritic changes in the metatarsophalangeal joint. A total of 88 patients who met the study criteria were included in the study. In patients who underwent hallux valgus correction surgery, measurements of the hallux valgus angle (HVA), intermetatarsal angle (IMA), distal metatarsal articular angle (DMAA), sesamoid subluxation, first metatarsal pronation, and first metatarsal length were taken in both the preoperative and postoperative periods using dorsoplantar radiographs of the foot. The data obtained were analyzed using IBM SPSS version 22. Results: Of the patients included in the study, 18 (20.5%) were male and 70 (79.5%) were female. Hallux valgus correction surgery was performed on 35 (39.8%) patients on the right foot, 46 (52.3%) on the left foot, and 7 (7.9%) bilaterally. Radiological measurements taken between the 12th and 24th months showed that the hallux valgus angle (HVA) was significantly lower in the percutaneous osteotomy group (p=0.009).