21. yüzyıl becerilerinin öğretimi ve yenilikçi davranışların öğretmen görüşleri doğrultusunda incelenmesi
Investigating 21st century skills teaching and innovative behaviors in accordance with teachers' opinions
  1. Tez No: 878989
  2. Yazar: FATMA ZEHRA KAYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM YURDUNKULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada 21. yüzyıl becerilerinin öğretimi ve yenilikçi davranışların öğretmen görüşleri doğrultusunda incelenmesi amaçlanmıştır. İstanbul ili Başakşehir ilçesinde 2023-2024 yılları arasında 4555 öğretmen arasından ilköğretim ve ortaöğretim okullarında görev yapmakta olan 374 öğretmen rastlantısal örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız gruplar t testi ve ANOVA analizi teknikleri kullanılmıştır. Öğretmenlerin 21. yüzyıl becerileri öğretimi ve yenilikçi davranışları; cinsiyet, yaş, öğretmenlik alanı, mesleki kıdem, çalışılan okuldaki görev süresi, görev yapılan eğitim kademesi, öğrenim durumu değişkenlerine göre incelenmiştir. 21. yüzyıl becerileri öğretim ölçeğinde 10 ve yenilikçi davranış ölçeğinde 6 madde olmak üzere toplam 16 soru katılımcılara yöneltilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre cinsiyete, branşa, öğrenim durumuna ve görev yapılan kademeye göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilirken yenilikçi davranış ile teknolojinin yararı, iş birliği, yenilik ve problem çözme ve 21. yüzyıl becerileri öğretimi arasında istatistiksel olarak orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında eğitimde kullanılmakta olan materyal ve öğretilmesi hedeflenen becerilerin gelişim göstermesi ve bu alanda yenilik sağlanabilmesi adına okulların ve öğretmenlerin yeniliklere açık şekilde bulunması ve devletçe desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the teaching of 21st century skills and innovative behaviors from the perspective of teachers. Among 4555 teachers, 374 were randomly sampled from primary and secondary schools in the Başakşehir district of Istanbul province during 2023-2024. Employing a relational survey model, a quantitative research approach, data were analyzed using independent groups t-tests and ANOVA techniques. Teachers' teaching of 21st century skills and innovative behaviors were explored across various demographic variables. Participants responded to a total of 16 questions, including 10 items on the 21st century skills teaching scale and 6 items on the innovative behavior scale. The findings revealed statistically significant differences based on gender, teaching field, educational background, and level of education. Additionally, a significant positive correlation was observed between innovative behavior and the utilization of technology, cooperation, innovation, problem-solving, and teaching of 21st century skills. Based on the data gathered, it is advisable for schools and educators to embrace innovation and receive support from governmental entities. This support can facilitate enhancements in educational materials and the cultivation of targeted skills. Such measures can foster innovation within the educational sphere.