6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depreminin üniversite öğrencileri üzerindeki psikolojik etkilerinin sosyodemografik değişkenler açısından incelenmesi
Examination of psychological effects of the February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquake on university students in terms of sociodemographic variables
- Tez No: 879009
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA TÜRKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depreminin üniversite öğrencileri üzerindeki psikolojik etkilerini sosyodemografik değişkenler açısından incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma grubu Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde eğitimine devam eden öğrenciler arasından amaçlı örnekleme yöntemi ile oluşturulmuştur. Bu kapsamda araştırma, çalışmaya katılmaya gönüllü 594 öğrenci ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve Kısa Semptom Envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizi t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, kadın olma, düşük gelir grubunda olma, deprem öncesi profesyonel psikolojik destek alma, depremi doğrudan deneyimleme, depremde yakınlarını kaybetme, deprem sonrası psikolojik yardım alma ihtiyacı hissetme ve kendini güvensiz hissetme gibi durumların, psikolojik belirtiler yaşama açısından birer risk faktörü olduğu belirlenmiştir. Afetlerin ardından ruh sağlığını etkileyebilecek risk faktörlerinin belirlenmesi, psikolojik destek ve tedavi çalışmaları için büyük önem taşır. Bu doğrultuda bu çalışmanın bulgularının, bir kitlesel felaketin ardından risk etmenlerinin daha iyi anlaşılmasına ve mağdurlara yönelik etkili halk sağlığı müdahalelerinin tasarlanmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the psychological effects of the February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquake on university students in terms of sociodemographic variables. The research group was formed by purposive sampling method among the students continuing their education at Gümüşhane University Faculty of Health Sciences. In this context, the research was carried out with 594 students who volunteered to participate in the study. Personal information form and brief symptom inventory were used as data collection tools. Data analysis was carried out using t test and one-way analysis of variance (ANOVA). As a result of the research, it was determined that being female, being in the low income group, receiving professional psychological support before the earthquake, experiencing the earthquake directly, losing relatives in the earthquake, feeling the need for psychological help after the earthquake and feeling insecure were risk factors for experiencing psychological symptoms. Identifying risk factors that may affect mental health after disasters is of great importance for psychological support and treatment studies. In this regard, it is thought that the findings of this study will contribute to a better understanding of risk factors after a mass disaster and the design of effective public health interventions for victims.