Depremi yaşayan okul çağı çocuklarının ve ebeveynlerinin psikolojik etkilenme durumları ve ebeveynlerin koruma davranışlarının belirlenmesi
Psychological effects of school-age children and their parents who experienced the earthquake and determination of parents' protective behaviors
- Tez No: 879020
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİME ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışma 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremleri yaşayan okul çağı çocukları ile ebeveynlerinin deprem sonrası dönemdeki stres tepkilerini ve ebeveynlerin koruma davranışlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmaya 8-12 yaşları arasında 314 çocuk ve onların ebeveylerinden biri dahil edilmiştir. Çalışma verileri Çocuk ve Ebeveyn Tanıtıcı Bilgi Formu, Çocuklar İçin Travma Sonrası Stres Tepki Ölçeği (ÇTSS-TÖ), Olayların Etkisi Ölçeği (IES-R) ve Ebeveyn Koruma Davranışları Veri Formu kullanılarak toplanmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler değerlendirildiğinde çocukların ÇTSS-TÖ puan ortalamaları 36,70±15,44 olarak bulunmuştur. Çocukların %36,3'ünün ağır düzeyde, %31,5'inin orta düzeyde travma sonrası stres bozukluğu belirtisi gösterdiği saptanmıştır. Ebeveynlerin IES-R toplam puanları 40,54±18,97 olarak bulunmuştur ve ebeveynlerin stres düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the post-earthquake stress reactions of school-age children and their parents who experienced the earthquakes centered in Kahramanmaraş on February 6 and the protective behaviors of the parents. The study included 314 children aged 8-12 years and one of their parents. The study data were collected using the Child and Parent Descriptive Information Form, The Child Posttraumatic Stress Disorder Reaction Index (CPTS-RI), Impact of Event Scale-Revised (IES-R) and Parental Protection Behaviors Data Form. When the data obtained from the study were evaluated, the mean score of the children on the CPTS-RI was found to be 36.70±15.44. It was found that 36.3% of the children had severe posttraumatic stress disorder symptoms and 31.5% had moderate posttraumatic stress disorder symptoms. The IES-R total scores of the parents were found to be 40.54±18.97 and it was determined that the stress levels of the parents were high.