Nonspesifik boyun ağrılı hastalarda enstrüman destekliservikal manuel terapi yöntemleri ve proprioseptifnöromusküler fasilitasyon tekniklerinin otonom sinirsistemine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of instrument-assistedcervical manual therapy methods and proprioceptiveneuromuscular facilitation techniques on the autonomousnervous system in patients with non-specific neck pain
  1. Tez No: 879019
  2. Yazar: İSMET YURDSEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAL GENÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKAY EREN PEHLİVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, nonspesifik boyun ağrısının tedavisinde proprioseptif nöromüsküler fasilitasyon ve enstrüman destekli manuel terapinin otonom sinir sistemine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 20-60 yaş arası 82 hasta katıldı. Randomize olarak enstrüman destekli manuel terapi teknikleri ve propriyoseptif nöromüsküler fasilitasyon teknikleri olmak üzere iki gruba ayrıldı. İlk gruba EDMT (J-Tech Fabrication Enterprises Chiropractic Adjusting Tool) teknikleri, ikinci gruba ise PNF teknikleri uygulandı. Anketler ve ölçümler uygulama öncesi ve uygulama sonrası yapıldı. Çalışmada Vizüel analog skala ile ağrı, Boyun Disabilite İndeksi, servikal eklem hareket açıklığı (SEHA) cihazı ile servikal bölge eklem hareket açıklığı, algometre ile doku hassasiyeti, pinçmetre ve Jamar el dinamometresi ile kavrama kuvveti ve Polar H10 ile otonom sinir sistemi değerlendirildi. Çalışmada anlamlılık p0,05). Aktivatör yönteminde ise tedavi edilen gruptaki uygulama öncesi ve sonrasında Sağ Pinçmetre, Sol Jamar El Dinamometresi, Sağ Algometre, SEHA Ekstansiyon, SEHA Sol Lateral Fleksiyon, SEHA Rotasyon ölçümlerinde anlamlı artış meydana geldi (p0,05). Çalışmamızın bulgularına göre nonspesifik boyun ağrılı hastalarda enstrüman destekli manuel terapinin faydalı olabileceği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of proprioceptive neuromuscular facilitation and instrument-assisted manual therapy on the autonomic nervous system in the treatment of nonspecific neck pain. 82 patients between the ages of 20 and 60 participated in the study. They were randomly divided into two groups: instrument-assisted manual therapy techniques and proprioceptive neuromuscular facilitation techniques. EDMT (J-Tech Fabrication Enterprises Chiropractic Adjusting Tool) techniques were applied to the first group, and PNF techniques were applied to the second group. Surveys and measurements were made before and after the application. In the study, pain with visual analogue scale, Neck Disability Index, cervical joint range of motion with cervical joint range of motion (SEHA) device, tissue sensitivity with algometer, grip strength with pinchmeter and Jamar hand dynamometer, and autonomic nervous system with Polar H10 were evaluated. In the study, significance was evaluated at p0.05). In the activator method, there was a significant increase in the measurements of Right Pinchmeter, Left Jamar Hand Dynamometer, Right Algometer, SEHA Extension, SEHA Left Lateral Flexion, SEHA Rotation before and after the application in the treated group (p0.05). According to the findings of our study, we believe that instrument-assisted manual therapy may be beneficial in patients with nonspecific neck pain.