Beden eğitimi öğretmenlerinin ve antrenörlerin algılanan stres ile fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Physical education teachers' and coaches' perceived stress and physical investigation of the relationship between activity levels
  1. Tez No: 879023
  2. Yazar: MEHMET SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN NASİP ÖZALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç: Yapılan bu çalışma, beden eğitimi öğretmenlerinin ve antrenörlerin algılanan stres düzeyleri ile fiziksel aktivite düzeylerini cinsiyet, medeni durum, yaş, hizmet süresi, sigara kullanım durumu, uyku problem durumu, aldıkları maaşla geçinebilme durumu gibi değişkenler açısından inceleyerek, Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ile Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu (UFAA-KF) arasındaki ilişkiyi anlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: İlişkisel tarama yöntemi kullanılan nicel araştırmaya 430 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Üç bölümden oluşan formda; kişisel bilgileri içeren sorular,“Algılanan Stres Ölçeği”ve“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi”bulunmaktadır. Veriler normal dağılım göstermiştir. Ortalamalar arsındaki farkların analizi için t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of this study was to investigate the relationship between the Perceived Stress Scale (PSS) and the International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPA-SF) by examining the perceived stress levels and physical activity levels of physical education teachers and coaches in relation to a number of variables, including gender, marital status, age, length of service, smoking status, sleep problem status, and the ability to live on their salary. Materials and Method: A total of 430 individuals participated in the quantitative study, which employed a relational survey method. The form comprised three sections: personal information, the Perceived Stress Scale, and the International Physical Activity Questionnaire. The data were found to be normally distributed. A T-test was employed to ascertain the statistical significance of the observed differences between the mean values. The Pearson correlation test was employed to analyse the relationship between variables, with a significance level of p < 0.05 accepted. Results: The results of the study indicated a significant difference in the gender, marital status, smoking status, sleep problem status, and UFAA-KF scores of the coaches and teachers. However, no significant difference was observed in the case of being able to live on salary. A significant difference was identified between the gender, marital status, smoking status, and sleep problem status of the coaches and the gender, marital status, smoking status, and sleep problem status of the teachers. No difference was observed between the marital status of the coaches and the gender, marital status,and smoking status of the teachers. A negative, low-level significant relationship was established between age, length of service, and NFAA-CF scores of coaches and teachers. Upon examination of the relationship between ASÖ and UFAA-CF, a negative correlation was identified between the two scales. As perceived stress levels increased, the total MET score demonstrated a corresponding decline. Conclusion: In conclusion, the results of this study indicate that there is a positive correlation between increased physical activity and decreased perceived stress. It was established that an increase in physical activity levels was associated with a reduction in perceived stress levels. In light of these findings, it is recommended that teachers be encouraged to engage in more physical activity as a means of reducing their perceived stress levels.