Genç (17-21 yaş) erkek amatör futbolcuların bilişsel performansının sembolik testlerle incelenmesi
Examination of cognitive performance of young (17-21 years) male amateur soccer players with symbolic tests
  1. Tez No: 879022
  2. Yazar: İBRAHİM YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAZHAR TAMER SÖKMEN, DR. MUHAMMED SIDDIK ÇEMÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, genç (17-21 yaş) erkek amatör futbolcularda bilişsel performansın nöropsikolojik testler dahilinde incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma sonucunda genç amatör futbolcuların bilişsel performans seviyelerini belirleme ve analiz etme hedeflenmiştir. Araştırmaya, İstanbul ilinde ikamet eden 61 erkek amatör futbolcu ve aynı yaş aralığında bulunan 61 sağlıklı erkek katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların test öncesinde nörolojik bir rahatsızlık geçirip geçirmediği ayrıca herhangi bir kronik veya akut hastalığının bulunup bulunmadığına özellikle dikkat edilmiştir. Çalışma kapsamında katılımcılara 60 sn. dinlenme aralıkları ile 3 farklı Sembol Sayı Modaliteleri Testi ve 2 farklı İz Sürme Testi uygulatılmıştır. Bu testler aracılığıyla amatör futbolcular bilişsel performans açısından değerlendirilmeye çalışılmıştır. Yapılan testlerin veri analizi JASP (University of Amsterdam, Nieuwe Achtergracth 129B, AMS, NL) programı üzerinden istatistiksel yöntemler kullanılarak tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the cognitive performance of young (17-21 years) male amateur football players through neuropsychological tests. The study seeks to determine and analyze the cognitive performance levels of young amateur football players. A total of 61 male amateur football players residing in Istanbul and 61 healthy male participants within the same age range were included in the study. Special attention was given to whether the participants had any neurological disorders or any chronic or acute illnesses prior to the tests. The participants were subjected to three different Symbol Digit Modalities Tests and two different Trail Making Tests, with 60-second rest intervals between each test. Through these tests, the cognitive performance of amateur football players was evaluated. The data analysis of the tests was completed using statistical methods through the JASP program (University of Amsterdam, Nieuwe Achtergracth 129B, AMS, NL).