Hastanelerdeki nükleer tıp merkezlerinde oluşan nükleer malzemelerin kullanımı ile atıklarının kontrolü ve bertarafı
Control and disposal of the use of nuclear materials and wastes generated in nuclear medicine centres in hospitals
- Tez No: 879037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tez çalışması, hastanelerde oluşan nükleer atıkların kontrolü ve bertarafı konusunda ayrıntılı bir analiz sunmayı amaçlamaktadır. Hastaneler, tıbbi işlemler sırasında radyoaktif maddelerin kullanılması nedeniyle nükleer atıkların önemli kaynaklarıdır. Bu atıkların etkili bir şekilde kontrol edilmesi ve güvenli bir şekilde bertaraf edilmesi hem sağlık çalışanlarının hem de genel halkın sağlığını ve güvenliğini sağlamak için büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, nükleer atık yönetimi ve bertarafı, çevresel etkileri, toplum sağlığı üzerindeki etkileri ve uzun vadeli sonuçları nedeniyle de büyük bir öneme sahiptir. Bu tez çalışması, hastanelerde oluşan nükleer atıkların kontrolü ve bertarafı için stratejilerin belirlenmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu amaçla, literatür taraması, saha çalışmaları, anketler, mülakatlar ve laboratuvar analizleri gibi çeşitli araştırma yöntemleri kullanılarak hastanelerdeki nükleer atıkların türleri, miktarları, kaynakları, etkileri, radyoaktif özellikleri ve mevcut yönetim süreçleri ayrıntılı bir şekilde incelenecektir. Ayrıca, ulusal ve uluslararası düzeydeki yasal düzenlemeler, politikalar, en iyi uygulamalar, standartlar ve uluslararası protokoller gözden geçirilecektir. Tezin sonuçları, hastanelerde oluşan nükleer atıkların kontrolü ve bertarafı için etkili stratejilerin belirlenmesine ve mevcut nükleer atık yönetimi pratiğinin iyileştirilmesine katkıda bulunacaktır. Bulgular, hastanelerdeki nükleer atık yönetimi süreçlerindeki eksiklikleri ortaya koyacak, riskleri ve zorlukları değerlendirecek ve geliştirilmesi gereken alanları vurgulayacaktır. Ayrıca, radyoaktif atık üretiminin azaltılması, doğru depolama yöntemlerinin benimsenmesi, güvenli taşıma prosedürlerinin uygulanması ve etkili bir bertaraf sürecinin oluşturulması için öneriler sunulacaktır. Bu öneriler, hastanelerin nükleer atık yönetimi süreçlerini geliştirmelerine yardımcı olacak ve güvenli, çevre dostu ve sürdürülebilir bir sağlık hizmeti ortamı sağlamalarını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide a detailed analysis of the control and disposal of nuclear wastes generated in hospitals. Hospitals are significant sources of nuclear waste generation due to the use of radioactive materials during medical procedures. The effective control and safe disposal of these wastes are of utmost importance to ensure the health and safety of both healthcare workers and the general public. Furthermore, nuclear waste management and disposal hold great significance due to their environmental impacts, effects on public health, and long-term consequences. This study seeks to contribute to the identification of strategies for the control and disposal of nuclear wastes generated in hospitals. To achieve this objective, various research methods such as literature review, field studies, surveys, interviews, and laboratory analyses will be employed to comprehensively examine the types, quantities, sources, effects, radioactive characteristics, and current management processes of nuclear wastes in hospitals. Additionally, national and international legal regulations, policies, best practices, standards, and international protocols will be reviewed. The findings of this study will contribute to the identification of effective strategies for the control and disposal of nuclear wastes generated in hospitals and the improvement of current nuclear waste management practices. The findings will identify deficiencies in the nuclear waste management processes in hospitals, assess risks and challenges, and highlight areas that need to be addressed. Moreover, recommendations will be provided for reducing radioactive waste generation, adopting proper storage methods, implementing safe transportation procedures, and establishing an effective disposal process. These recommendations will assist hospitals in enhancing their nuclear waste management processes and creating a safe, environmentally friendly, and sustainable healthcare environment.