Genelleştirilmiş Tanaka-Webster konneksiyonuna sahip ε -Kenmotsu manifoldlarda konsirkular eğrilik tensörü
Concircular curvature tensor of ε-Kenmotsu manifolds with generalized Tanaka-Webster connection
- Tez No: 879048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN AYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, daha önce yapılan araştırmaların ışığında genelleştirilmiş Tanaka-Webster konneksiyonuna sahip ε-Kenmotsu manifoldları tanıtmak ve sağladığı temel eğrilik özelliklerini incelemektir. Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmından oluşan birinci bölümde genel bir literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde kuramsal temeller olarak, tez çalışması boyunca kullandığımız ana kavramlar, tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, ε-Kenmotsu manifoldlar ve sağladığı temel eğrilik özellikleri tanıtılmıştır. Dördüncü bölüm çalışmanın bulgular kısmını oluşturmakta olup, bu bölümde, genelleştirilmiş Tanaka-Webster konneksiyonuna sahip ε-Kenmotsu manifoldların temel eğrilik özellikleri ele alınarak, özel olarak konsirkular eğrilik tensörünün sırası ile konsirkular flat, ξ-konsirkular flat, ϕ-konsirkular flat, pseudo-konsirkular flat ve ϕ −konsirkular yarı simetrik olması durumları incelenmiştir. Son bölüm olan beşinci bölümde ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to introduce ε-Kenmotsu manifolds with generalized Tanaka-Webster connection in light of previous research and to examine the basic curvature properties they provide. This thesis study consists of five chapters. In the first chapter, which consists of an introduction, general literature information is given. In the second chapter, the main definitions and theorems that we used throughout the thesis are included as theoretical foundations. In the third chapter, ε-Kenmotsu manifolds and the basic curvature properties they provide are introduced. The fourth chapter constitutes the findings part of the study. In this chapter, the basic curvature properties of ε-Kenmotsu manifolds with generalized Tanaka-Webster connection are discussed, specifically the concircular curvature tensor: concircular flat, ξ-concircular flat, ϕ-concircular flat, pseudo-concircular flat, and ϕ-concircular semi-symmetric cases were examined. In the fifth chapter, which is the last chapter, conclusions and suggestions are given.