Ölçülebilir fonksiyonların istatistiksel yakınsaklığının modülüs fonksiyonları yardımıyla genelleştirilmesi
The generalization of statistical convergence of measurable functions with the help of modulus functions
  1. Tez No: 879052
  2. Yazar: AHMET KEREM ÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜKASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde; sınırsız modülüs fonksiyonları kullanılarak I=[1,\infty) ın ölçülebilir alt kümeleri için \mu_f-yoğunluk kavramı tanımlanmış ve ölçülebilir fonksiyonların \mu_f-istatistiksel yakınsaklığı incelenmiştir. Ayrıca, \mu_f-yoğunluk ve \mu_f-istatistiksel yakınsaklık kavramlarının temel özelliklerine ek olarak \mu_f-Cauchy tanımı verilmiş ve \mu_f-istatistiksel yakınsaklığa eşdeğer olduğu gösterilmiştir. Bunlara ek olarak f-kuvvetli Cesaro toplanabilirlik kavramı tanımlanarak \mu_f-istatistiksel yakınsaklık ile arasındaki bazı içermeler için gerek ve yeter koşullar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper, by using unbounded modulus function the notion \mu_f-density for measurable subsets of I=[1,\infty) is defined and related notion \mu_f-statistical convergence of measurable functions is investigated. In addition to the basic properties of \mu_f-density and \mu_fstatistical convergence, the definition of being \mu_f-Cauchy is given and it is shown that these two concepts are equivalent for real valued measurable functions. Among others, the notion of \mu_f-strongly Cesaro summability is introduced. Finally, necessary and sufficient conditions between f -strongly Cesaro summability and \mu_f-statistical convergence are given under explicated restrictions on measurable function and modulus function.