Reaktif pudra betonunun farklı kür koşullarında fiziksel ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of physical and mechanical properties of reactive powder concrete under different curing conditions
  1. Tez No: 879067
  2. Yazar: AHMET CAN MELLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma kapsamında farklı lif türlerine ve lif oranlarına sahip reaktif pudra beton harcının, 3 farklı kür yöntemi uygulaması neticesinde sahip olduğu fiziksel ve mekanik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada cam, çelik, karbon ve polimer lif içerikli %0.25, %0.50 ve %0.75 lif oranlarına sahip 12 farklı karışım üretilmiştir. %70 çimento, %30 silis dumanı olacak şekilde bağlayıcı malzeme, 0-1 mm ince kum agrega, 0.20 su/bağlayıcı oranı, %2.5 süperakışkanlaştırıcı içeren karışımlar kullanılmıştır. Karşılaştırma yapmak için lif içermeyen 1 adet kontrol grubu oluşturulmuştur. Oluşturulan karışımlar 40mm*40mm*160mm ölçülere sahip kirişler halinde üretilmiştir. Bu karışım oranları ile hazırlanan toplamda 13 karışım grubuna 20±2 °C normal su kürü, 40±2°C sıcak buhar kürü ve 210°C'de 8 saat otoklav cihazında kür edilip test edilinceye kadar 40±2°C'de buhar kürü uygulanan otoklav kürü olacak şekilde 3 farklı kür yöntemi uygulanmıştır. Otoklav kürü uygulanan numuneler 2 günlük eğilme ve basınç dayanımı testine tabi tutulurken, normal ve sıcak kür uygulanan numuneler 2, 7 ve 28 günlük eğilme ve basınç dayanımı testlerine tabi tutulmuştur. Yapılan deneyler sonucunda farklı lif türlerinin ve lif oranlarının farklı kür koşulları altında fiziksel ve mekanik özelliklere etkisi kontrol grubu ile kıyaslanarak ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, it was aimed to examine the physical and mechanical properties of reactive powder concrete mortar with different fiber types and fiber ratios, as a result of the application of 3 different curing methods. In the study, 12 different mixtures containing glass, steel, carbon and polymer fibers with fiber ratios of 0.25%, 0.50% and 0.75% were produced. Mixtures containing 70% cement, 30% silica fume, 0-1 mm fine sand aggregate, 0.20 water/binder ratio, and 2.5% superplasticizer. For comparison, a control group without fiber was produced. The mixtures created were produced as beams with dimensions of 40mm*40mm*160mm. A total of 13 mixtures groups prepared with these mixture ratios were applied 3 different curing methods: 20±2 °C normal water cure, 40±2 °C hot steam cure, and autoclave cure, which were cured in an autoclave device at 210°C for 8 hours and then steam cured at 40±2 °C until tested. While the autoclave-cured samples were subjected to 2-day bending and compressive strenght tests, the normal and hot steam cure samples were subjected to 2, 7 and 28-day bending and compressive strenght tests. As a result of the experiments, the effects of different fiber types and fiber ratios on physical and mechanical properties under different curing conditions were tried to be measured by comparing them with the control group.