Farklı danelik hibrit mısır çeşitlerinin verim ve verim özellikleri bakımından karşılaştırılması
Comparison of different grain hybrid corn varieties n terms of yield and yield traits
  1. Tez No: 879075
  2. Yazar: ABDULLAH NAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AYKUT TONK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Islahı ve Genetiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında Balıkesir ili ve çevresinde üretimi yapılan 10 farklı danelik hibrit mısır çeşidinin ana ürün koşullarında yetiştirilerek verim özellikleri ve tane kalite özelliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Balıkesir ilinin Altıeylül ilçesinde yürütülen çalışmada, mısır çeşitleri tesadüf blokları deneme desenine göre sıra arası 70 cm ve sıra üzeri 15 cm olacak şekilde 2022 yılı mısır yetiştirme sezonunda yetiştirilmiştir. Çalışmada kullanılan çeşitlerin bitki boyu, bitki sap kalınlığı, bitki başına koçan sayısı, koçan ağırlığı, koçan uzunluğu, koçan çapı, dane koçan oranı, koçanda dane sayısı, koçanda dane ağırlığı, dane verimi, BDA (bin dane ağırlığı), tane nemi, tane nişasta oranı, hektolitre ağırlığı, kül değeri, protein oranı, selüloz oranı ve yağ oranı, kalıtım derecesi olmak üzere on dokuz farklı özelliği ölçümlenmiştir. Elde edilen değerlerin istatistiki analizi sonucunda kullanılan hibrit çeşitler arasında bitki boyu, koçan uzunluğu, koçanda tane ağırlığı, dane verimi, BDA ve hektolitre ağırlığı bakımından istatistiki önemli farklılıklar saptanmıştır. Elde edilen bu sonuçların Balıkesir ve çevresi için yapılacak gelecek mısır ıslah çalışmalarında dikkate alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to compare the yield and grain quality traits of 10 different hybrid grain corn varieties produced in the Balıkesir region by growing them as main crop. The study was carried out in Altıeylül district of Balıkesir province and corn varieties were grown in the 2022 corn growing season according to the randomized complete block design, with 70 cm between rows and 15 cm between plants. Nineteen yield and quality traits; plant height, plant stem thickness, number of cobs per plant, cob weight, cob length, cob diameter, grain to cob ratio, number of grains per cob, grain weight per cob, grain yield, TGW (thousand grain weight), grain moisture, grain starch ratio, hectoliter weight, ash value, protein ratio, cellulose ratio, heritability and fat ratio were measured. As a result of the statistical analysis, significant differences were determined between the hybrid varieties in terms of plant height, cob length, grain weight per cob, grain yield, TGW and hectoliter weight. It is recommended that these results should be taken into consideration in future corn breeding studies for Balıkesir and its surroundings.