Kedi ve köpeklerde pelvis kırıklarının inci dizilimi kilitli plaka (SOP) ile sağaltımı
Treatment of pelvic fractures with SOP (string of pearls) plate in cats and dogs
- Tez No: 852690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİHNİ MUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, kedi ve köpeklerde pelvis bölgesinde görülen kemik kırıklarının String of Pearls – İnci dizilimi kilitli plaka (SOP) ile cerrahi tedavisi üzerine odaklanmaktadır. Pelvis bölgesi lezyonları, kedi ve köpeklerde en sık karşılaşılan cerrahi problemlerden biridir. Çeşitli kaynaklar, kedi ve köpeklerde karşılaşılan tüm kırıklar içinde pelvis bölgesi kırıklarının oranının %9,5 ila %30 arasında değiştiğini ifade etmektedir. Bu tür kırıklar genellikle araba kazaları gibi travmatik olaylar sonucunda meydana gelmektedir. Ayrıca yüksekten düşme, travma veya patolojik nedenlere bağlı olarak da pelvis kırıklarının ortaya çıkabileceği belirtilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Kliniklerine getirilen ve pelvis kırığı tanısı konan kedi ve köpeklerdeki pelvis kırıklarının cerrahi tedavisi için kullanılan inci dizilimi kilitli plakaların etkinliğini değerlendirmektir. Bu plakaların diğer tedavi seçeneklerine göre avantajlarını göstererek, veteriner ortopedik cerrahide bu plakaların kullanımının daha yaygın hale getirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the surgical treatment of pelvic bone fractures in dogs and cats with String of Pearls (SOP) locking plate. Pelvis lesions are one of the most common surgical problems in dogs and cats. Various sources state that the proportion of pelvic fractures among all fractures ancountered in cats and dogs ranges from 9,5% to 30%. These fractures are usually caused by traumatic events such as car accidents. It is also stated that pelvic fractures may occur due to falls from height, trauma or pathological causes. The main aim of this study was to evaluate the efficacy of String of Pearls locking plates used fort he surgical treatment of pelvic fractures in dogs and cats brought to the clinics of Istanbul University-Cerrahpaşa Veterinary Faculty, Department of Surgery. By demonstrating the advantages of these plates over other treatment options, it is aimed to maket he use of these plates more widespread in veterinary orthopedic surgery.