Öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri özyeterlilik algıları ile bu becerileri öğretebilme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The teacher candidates's 21. decentury skills investigation of the relationship between self-efficacy perceptions and the level of ability to teach these skills
  1. Tez No: 879143
  2. Yazar: NİLDA TEMELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ülkeler arası ekonomik mücadelenin temelini teknolojinin aldığı çağımız ihtiyaçlarına uygun birey yetiştirilmesi, gelişmiş ülkelerin başlıca hedefleri arasındadır. 21. yüzyıl becerilerine sahip bireyleri yetiştirebilmek için ülkeler eğitim müfredatlarında güncellemeler yaparak çağın ihtiyaçlarına uygun nesillerin yetişmesi için çalışmaktadır. Branşlar açısından fen bilgisi ve sınıf öğretmenliği bölümleri birden fazla disipline hitap ederek, öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerini en kolay şekilde öğrenebilecekleri alanlar olarak dikkat çekmektedir. Bu araştırmanın amacı fen bilgisi ve sınıf öğretmenliği bölümlerinde okuyan öğretmen adaylarının sahip olduğu 21. yüzyıl becerileri özyeterlik algıları ile bu becerileri öğretebilme düzeylerini arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Bu genel amaç kapsamında öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri özyeterlik algıları ve bu becerileri öğretebilme düzeylerini çeşitli demografik değişkenler açısından incelenmiştir. İlişkisel tarama modeli kullanılan araştırmada veriler“Kişisel Bilgi formu”,“21.yy. Becerileri Özyeterlik Algı Ölçeği”ve“21. Yüzyıl Becerileri Öğretimi Ölçeği”ile öğretmen adaylarından toplanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 23 paket programı kullanılmıştır. 21.yüzyıl becerileri özyeterlik algıları ölçeğinde normal dağılım gösteren değişkenler için parametrik testler, normal dağılım göstermeyen verileri için parametrik olmayan testler uygulanmıştır. Buna göre cinsiyet, bölüm ve mevcut not ortalaması değişkenine göre normal dağılım gösteren verilere ilişkisiz örneklemler için bağımsız t testi uygulanmıştır. Sınıf düzeyi değişkeni için normal dağılım gösteren veriler Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile normal dağılım göstermeyen mezun olunan lise değişkeni için ise Kruskal-Wallis testi uygulanarak aralarındaki manidar fark sınanmıştır. 21. Yüzyıl Becerileri Öğretimi Ölçeğinden alınan puanlar normal dağılım gösterdiği için ortalama ve standart sapma ile ifade edilmiştir. Analiz sonucuna göre öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri özyeterlik algıları ile 21. yüzyıl beceri öğretimleri arasında pozitif yönlü orta düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çeşitli demografik değişkenlerin ölçeklerin geneli ve alt faktörlerinde anlamlı farklar yarattığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Raising individuals in line with the needs of our age, where technology is the basis of the economic struggle between countries, is among the main goals of developed countries. In order to raise individuals with 21st century skills, countries are working to raise generations that meet the needs of the age by updating their education curricula. In terms of branches, science and classroom teaching departments appeal to more than one discipline and stand out as areas where students can learn 21st century skills in the easiest way. The purpose of this research is to determine the relationship between the 21st century skills self-efficacy perceptions of prospective teachers studying in science and classroom teaching departments and their ability to teach these skills. Within the scope of this general purpose, prospective teachers' 21st century skills self-efficacy perceptions and their ability to teach these skills were examined in terms of various demographic variables. In the research using the relational scanning model, the data were collected from the“Personal Information Form”,“21st century”. Skills Self-Efficacy Perception Scale“ and ”21. It was collected from teacher candidates using the“21st Century Skills Teaching Scale”. SPSS 23 package program was used to analyze the data. In the 21st century skills self-efficacy perception scale, parametric tests were applied for variables that showed normal distribution, and non-parametric tests were applied for data that did not show normal distribution. Accordingly, independent t-test was applied for unrelated samples to the data showing normal distribution according to gender, department and current GPA variable. For the grade level variable, the normally distributed data were tested by One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and for the non-normally distributed high school variable, the Kruskal-Walls test was applied to test the significant difference between them. Since the scores obtained from the 21st Century Skills Teaching Scale show a normal distribution, they are expressed as mean and standard deviation. According to the analysis results, it was determined that there was a moderate positive relationship between teacher candidates' 21st century skills self-efficacy perceptions and 21st century skills teaching. It was determined that various demographic variables created significant differences in the general and sub-factors of the scales.