Uzaktan çalışmanın akademisyenler üzerindeki etkileri: TRB2 bölgesi örneği
Effects of remote working on academics: The example of TRB2 region
- Tez No: 913557
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ŞÜKRÜ MOLLAVELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Teknoloji ile ilgili tüm süreçler hayatımızın her alanına etki ettiği gibi çalışma hayatında ve istihdam yapısında da değişikliklere yol açmıştır. Teknolojik, dijital vb. alt yapısal sistemler aracılığıyla hizmet ve üretim gibi iş ile alakalı tüm süreçlerin geleneksel ofis dışında yürütülmesi süreci olan uzaktan çalışma, ülkemizde salgın döneminde ve Maraş depremlerinden sonra online eğitime geçilmesi ile üniversitelerde akademisyenlerin kullandığı bir çalışma sistemi haline gelmiştir. Uzaktan çalışma modelinin yaygınlaşması ve akademik alanda uygulanmasıyla bu modelin, çalışanların motivasyon ve verimliliğini ne yönde etkileyip etkilemediği tartışma konusu olmuştur. Bu neden ile bu çalışmada, uzaktan çalışmanın esneklik (E), kurumsal güven (KG), iş-yaşam çatışması (IYC) ve verimlilik (V) alt boyutları arasındaki nedensel ilişkiler ortaya konularak uzaktan çalışmanın akademik çevrelerdeki yansımaları ile birlikte verimlilik ve iş-yaşam çatışması üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılarak Türkiye'nin İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırmasının 26 istatistiki bölgesinden biri olan Van alt bölgesinde (TRB2- Van, Bitlis, Muş ve Hakkâri) çalışan 389 akademisyen ile yüz yüze anket yapılmıştır. Anket çalışmasında Grant ve diğ. (2019) tarafından geliştirilen, Akman vd. (2023) tarafından Türkçe diline uyarlanması sağlanan Uzaktan Çalışma Yaşam Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmadan edilen veriler ile katılımcıların uzaktan çalışma ile ilgili görüşleri parametrik testler (bağımsız t-testi, ANOVA analizi) ve parametrik olmayan testler (Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis testi) yapılarak karşılaştırılırmıştır. Verilerin analizi için SPSS 19 ve LISREL12 programlarının kullanıldığı çalışmada kullandığımız anketin yapısal geçerliliğini test etmek için Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ve araştırma modelimizin yapıgeçerliliğini test etmek için Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) uygulanmıştır. Araştırma sonucunda uzaktan çalışmanın sağladığı esnekliğin ve uzaktan çalışmada sağlanan kurumsal güvenin verimliliği arttırdığı, verimliliğin ise uzaktan çalışmadaki iş-yaşam çatışmasını azalttığı bulgularına ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
All processes related to technology have affected every aspect of our lives and have also led to changes in working life and employment structure. Remote working, which is the process of carrying out all work-related processes such as service and production outside the traditional office through technological, digital, etc. infrastructure systems, has become a working system used by academicians at universities with the transition to online education during the pandemic period and after the Maraş earthquakes in our country. Due to the rapid spread of alternative employment forms such as virtual workforce, remote working, part-time working (working from home, teleworking, temporary working), this study aims to reveal the causal relationships between the flexibility (E), institutional trust (KG), work-life conflict (IYC) and productivity (V) sub-dimensions of remote working and to examine the reflections of remote working in academic circles and its effects on productivity and work-life conflict. In the study, a face-to-face survey was conducted with 389 academicians working in the Van sub- region (TRB2- Van, Bitlis, Muş and Hakkari), one of the 26 statistical regions of Turkey's Statistical Regional Units Classification, using the quantitative research method. The Remote Work Life Scale, developed by Grant et al. (2019) and adapted to Turkish by Akman et al. (2023), was used in the survey study. The data obtained from the study and the participants' opinions about remote work were compared by performing parametric tests (independent t-test, ANOVA analysis) and nonparametric tests (Mann Whitney U test, Kruskall Wallis test). SPSS 19 and LISREL12 programs were used for data analysis. Confirmatory Factor Analysis (CFA) was applied to test the structural validity of the survey we used in the study and Structural Equation Modeling (SEM) was applied to test the structural validity of our research model. As a result of the research, it was found that the flexibility provided by remote work and the institutional trust provided by remote work increased productivity, and productivity reduced work-life conflict in remote work.