İsmail Akdeniz'in TRT arşivindeki viyolonsel taksimlerinin icra ve üslup çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of İsmail Akdeniz's cello taksim in TRT archive within the framework of performance and style
  1. Tez No: 879177
  2. Yazar: BERKEHAN ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN DE THORPE MILLARD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Geleneksel Türk Müziğinde Viyolonsel ile ilgili konservatuarlarda, halk eğitim merkezlerinde ve müzik akademilerinde kurs niteliğinde dersler ve kurslar işlenmektedir. Diğer enstrümanlara nazaran viyolonsel Türk müziği bünyesine geç katıldığından dolayı bir hayli eksiklikler gözlemlenmiştir. Genel olarak bakıldığında ise viyolonsel icra eden öğrencilerin diğer enstrümanlara göre daha seyrek olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda viyolonselde taksim konusu üzerine gidilerek öğrenciye yeni bir tarz kazandırmak ve taksim üretmek için fikir geliştirmesi niyetinde İsmail Akdeniz'in taksimleri incelenerek okura sunulmuştur. Tezimizin birinci bölümünde, viyolonselin tarihçesi, gelişimi ve TRT viyolonsel icracısı İsmail Akdeniz'in hayatı ele alınmıştır. İkinci bölümde, taksimin tarihçesine değinerek nasıl fikir üretileceği hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, Türk müziğinde makam adlı başlığın altında makam tarihçesi ve bazı makamların hangi perdelerden oluştuğu ve seyir için neler yapılabileceği hakkında geniş çaplı bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, İsmail Akdeniz'in icra ettiği taksimleri notaya alarak, cümlecik halinde parçalara bölerek taksimi nasıl icra ettiği hakkında yorumlanmıştır. Taksim icra edilmeden önce cümlecik halinde belirli bir düzene uygun olarak parçalar haline ayrılmalıdır. Beşinci bölümde ise, tez ve taksimler hakkında sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cello in Traditional Turkish Music is taught in conservatories, public education centers and music academies. Compared to other instruments, the cello was added to Turkish music late, so there are many deficiencies. In general, it has been determined that students performing the cello are less common than other instruments. In our study, the subject of taxim on the cello was analyzed and presented to the reader by examining the taxim of İsmail Akdeniz in order to give the student a new style and to develop ideas for producing taxim. In the first part of our thesis, the history and development of the cello and the life of TRT cello player İsmail Akdeniz are discussed. In the second chapter, the history of the taxim is mentioned and information is given about how to generate ideas. In the third chapter, under the title makam in Turkish music, the history of makam, the pitches of some makam's and what can be done for the course are discussed. In the fourth chapter, İsmail Akdeniz notated the taxis he performed and commented on how he performed the taxis by dividing them into parts in the form of clauses. Before the taksim is performed, it should be divided into parts in accordance with a certain order. In the fifth chapter, conclusions and suggestions about the thesis and taxis are presented.