Bir eğitim ve araştırma hastanesine başvuran 65 yaş ve üzeri bireylerde düşme korkusu ve günlük yaşam aktiviteleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between fear of falling and daily life activities in individuals aged 65 and over applying to a training and research hospital
- Tez No: 879176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN PAMUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi İzmir, Türkiye, 2024 Amaç: Bu çalışma 65 yaş ve üzeri bireylerde düşme korkusu ile günlük yaşam aktivitelerindeki bağımlılık düzeyi ilişkisini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Ayrıca düşme korkusuna etki eden faktörler incelenecektir. Yöntem: Tanımlayıcı nitelikteki çalışmaya, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran 65 yaş ve üzerindeki 372 katılımcı dahil edildi. Katılımcılara çalışma hakkında bilgi verilip, sözlü ve yazılı onamları alındı. Veri toplama araçları olarak sosyodemografik veri anketi, Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi ve Uluslararası Düşme Etkinlik Ölçeği (FES-I) kullanıldı. Etik kurul ve hastane izinleri tamamlandıktan sonra çalışmaya başlandı. Bulgular: Çalışmaya katılanların %70.7'si kadın, %29.3'ü erkekti. Katılımcıların yaş ortalaması 72.94±6.08 idi.
Özet (Çeviri)
Izmir Katip Celebi University, Faculty of Medicine Sciences, Department of Family Medicine Medical Specialization Thesis Izmir, Turkey, 2024 Aim: This study evaluates the relationship between the fear of falling and dependency in daily activities in individuals aged 65 and over, and examines factors affecting this fear. Methods: The descriptive study included 372 participants aged 65 and over at İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital. Participants gave their consent after being informed. Data were collected using a sociodemographic questionnaire, the Barthel Index, and the International Fall Efficacy Scale (FES-I). Ethical and hospital permissions were obtained. Results: Participants were 70.7% women and 29.3% men, with an average age of 72.94±6.08.